Miami 6. apríla (TASR) - Držiteľ Nobelovej ceny za chémiu Mario Molina, ktorý ako prvý začal biť na poplach ohľadne vytvárania sa ozónovej diery, v sobotu varoval pred možnými katastrofálnymi dôsledkami klimatických zmien. Ako vyhlásil, ak sa Zem ohreje o viac ako 2,5 stupňa Celzia nad normálnu hodnotu, bude to mať "takmer nezvratné následky".
"Planéta sa mení a bezpochyby je to výsledok činnosti človeka... dávno predtým, ako sa nám minie ropa, minie sa nám atmosféra," uviedol mexický vedec, ktorý získal Nobelovu cenu v roku 1995 za prelomovú prácu o chlórofluorokarbónových plynoch a hrozbe, ktorú predstavujú pre ozónovú vrstvu.
Ako Molina povedal na panelovej diskusii o klimatických zmenách v rámci výročnej schôdzky Medziamerickej rozvojovej banky v Miami, medzi zmenami, ktoré vedci spájajú s prudkým globálnym otepľovaním za ostatných 30 rokov, figuruje aj zvyšujúca sa intenzita hurikánov.
Molina nešpecifikoval efekty vyplývajúce doposiaľ zo stúpania teploty, ktorá sa za ostatné storočie zvýšila o niečo menej než jeden stupeň Celzia. Konštatoval však, že pri pokračovaní súčasného trendu by sa postupne mohlo dospieť do určitých nezvratných štádií a mohli by nastať nezvládnuteľné zmeny v životnom prostredí.
Ako uviedol pre tlačovú agentúru Reuters, zatiaľ nie je jasné, pokiaľ ešte môže napredovať globálne otepľovanie, kým sa dosiahne kritická úroveň. "Teplota sa mení postupne, ale potom zrazu v istom bode nastane nejaká dramatická zmena," povedal.
Zvýšenie teploty o viac ako 2,5 stupňa Celzia však podľa neho predstavuje "riziko, ktoré už pre spoločnosť nie je prijateľné".