Brusel 5. apríla (TASR) - Tá je podľa Slovinska dôležitá pre budúcnosť krajiny i celého regiónu.
Vyhlásenie Ľubľany je reakciou na rozhodnutie Severoatlantickej aliancie, ktorá na tohtotýždňovom summite v Bukurešti nedala Macedónsku pozvánku na vstup do svojich radov. Stalo sa tak v dôsledku odmietavého postoja Grécka pre dlhoročný spor o názov krajiny.
"Rozhodnutie zo summitu nesmie spochybniť budúcnosť krajiny," zdôrazňuje slovinské predsedníctvo, ktoré ocenilo Macedónsko za jeho úsilie pri realizácii reforiem, ako aj za prínos k regionálnej stabilite a budovaniu multietnickej spoločnosti.
Slovinsko vyjadrilo poľutovanie nad tým, že rokovania o názve krajiny neviedli zatiaľ k uspokojivému výsledku. Vyzvalo preto na okamžité obnovenie rozhovorov s cieľom nájsť riešenie čo možno najskôr.
Skopje, ktoré sa od Juhoslávie odtrhlo v roku 1991, používa pomenovanie Republika Macedónsko (Republika Makedonija), ktoré je zakotvené v jeho ústave. Grécko sa však domnieva, že tento názov naznačuje teritoriálne nároky na jeho najsevernejšiu provinciu Makedóniu, rodisko Alexandra Veľkého. Atény nástoja na tom, aby Skopje začalo používať zložený názov "Nové" alebo "Horné" Macedónsko.