Rio de Janeiro 5. apríla (TASR) - Zástupcovia obyvateľov dažďových pralesov z 11 krajín Latinskej Ameriky založili v piatok alianciu s cieľom zabezpečiť si silnejšiu pozíciu v celosvetovej diskusii o boji proti klimatickým zmenám.
Prostredníctvom tzv. Manauskej deklarácie, pomenovanej podľa hlavného mesta brazílskeho štátu Amazonas na severozápade krajiny, delegáti zároveň vyzvali vlády celého sveta, aby rešpektovali práva obyvateľov dažďových pralesov na územie, prírodné zdroje a tradičný spôsob života.
"Doteraz vlády navrhovali riešenia bez akýchkoľvek konzultácií s nami. Dúfame, že bude prezentovaný dôstojný návrh, ktorý bude brať ohľad na naše potreby," uviedli predstavitelia novovytvorenej organizácie.
Deklaráciu podpísali zástupcovia komunít žijúcich v dažďových pralesoch v Brazílii, Kolumbii, Kostarike, Ekvádore, Francúzskej Guyane, Guyane, Nikaragui, Paname, Paraguaji, Suriname a Venezuele. Dokument, ktorým štvordňová konferencia v Manause vyvrcholila, nesie aj podpisy predstaviteľov pozorovacích delegácií z Indonézie a krajín z povodia afrického veľtoku Kongo.
"Táto dohoda dáva obyvateľom pralesov väčšiu šancu zúčastniť sa na rokovaniach o dohode, ktorá nahradí Kjótsky protokol," vyhlásil Paulo Moutinho z Amazonského inštitútu pre výskum životného prostredia.
Platnosť Kjótskeho protokolu sa skončí v roku 2012. Delegáti klimatickej konferencie zastupujúci vyše 180 krajín sa v decembri 2007 na indonézskom ostrove Bali dohodli, že do konca roku 2009 bude podpísaná nová dohoda o boji proti globálnemu otepľovaniu.
Podľa správu, ktorú v decembri minulého roka zverejnil Svetový fond na ochranu prírody (WWF) môžu dôsledky klimatických zmien spolu s odlesňovaním do roku 2030 zničiť alebo vážne poškodiť takmer 60 percent Amazonského pralesa.
Správu priniesla tlačová agentúra Associated Press.