Bangkok 4. apríla (TASR) - Po prudkej diskusii medzi priemyselnými a rozvojovými krajinami sa dnes v thajskom Bangkoku skončili päťdňové rokovania o svetovej klíme, uskutočnené pod záštitou OSN.
Podľa očakávania sa v otázkach boja proti globálnemu otepľovaniu nedosiahli veľké pokroky, ale účastníci sa dohodli na uskutočnení ďalších siedmich kôl rokovaní v nadchádzajúcich 18 mesiacoch.
Záverečná schôdza 1200 delegátov zo 163 krajín sa oneskorila o niekoľko hodín. Prvé kolo rokovaní v Thajsku nasledovalo po svetovej klimatickej konferencii OSN na Bali, ktorá sa konala minulý rok v decembri.
Cieľom stretnutia v Bangkoku bolo najmä určenie pracovného programu na obdobie dvoch rokov a "vydláždenie cesty" pre budúcu diskusiu o mechanizmoch v jednotlivých priemyselných odvetviach.
Účastníci prisľúbili aktívnu klimatickú politiku. Výsledkom má byť nová medzinárodná zmluva, ktorá bude pokračovať v zásadách Kjótskeho protokolu na zníženie emisií skleníkových plynov.
Zmluvu chcú prijať koncom roku 2009 v Kodani a určí ciele na ochranu svetovej klímy od roku 2013. Podľa šéfa klimatického úradu OSN Yva de Boera to bude "pravdepodobne najrozsiahlejšia medzinárodná dohoda v histórii", no zároveň upozornil na krátke, poldruharočné obdobie prípravy.
Na thajských rokovaniach sa "priečilo" najmä Japonsko, ktoré nechcelo určenie redukcie skleníkových plynov pre jednotlivé krajiny, ale pre priemyselné odvetvia. Proti tomu sa stavajú rozvojové krajiny, uviedla agentúra DPA.
Stanovovanie národných cieľov nechcú akceptovať ani USA. Mnohí účastníci stretnutia vyslovili presvedčenie, že rokovania sa skutočne rozbehnú až v roku 2009, po výmene vlády v USA.