Bukurešť 3. apríla (TASR) - Prísľub budúceho členstva v NATO bývalým sovietskym republikám Gruzínsku a Ukrajine ukazuje, že dvere do aliancie sú široko otvorené. Uviedla to dnes šéfka americkej diplomacie Condoleezza Riceová.
Hoci sa členovia NATO rozhodli zatiaľ Kyjev a Tbilisi nezaradiť do Akčného plánu členstva (MAP), otázku ich prijatia do tohto programu prehodnotia ministri zahraničných vecí krajín aliancie v decembri, pripomenula Riceová. "Ak boli doteraz dvere otvorené, teraz sú široko otvorené," povedala novinárom na summite NATO v Bukurešti.
Zaradenie Ukrajiny a Gruzínska do MAP podporovali USA, proti však boli viaceré najmä západoeurópske krajiny, podľa ktorých by išlo o zbytočnú provokáciu Ruska v čase jeho napätých vzťahov.
Spojeným štátom sa na summite podarilo získať tiež podporu NATO pre svoj plán umiestnenia častí systému protiraketovej obrany v strednej Európe, čo je ďalší z neuralgických bodov vo vzťahoch Ruska a Západu.
Riceová toto rozhodnutie spojencov označila za "prelomovú dohodu" pre Severoatlantickú alianciu. Poukázala na to, že NATO "tiež požiadalo Rusko, aby prestalo kritizovať toto úsilie aliancie a pridalo sa k spoločným aktivitám, ktoré mu ponúkli Spojené štáty".
Ministerka vyjadrila nádej, že prezidenti USA a Ruska, George W. Bush a Vladimir Putin sa počas víkendového stretnutia v Soči dohodnú na širokom rámci spolupráce oboch krajín. Je však naďalej nejasné, či dohodu dosiahnu aj v otázke protiraketového štítu, aj keď vláda USA sa podľa nej usilovala rozptýliť obavy ruských lídrov, že systém je hrozbou pre ich krajinu.
Riceová okrem toho uviedla, že USA považujú odsúdenie čínskeho budhistického disidenta Chu Ťia za "hlboko znepokojujúce" a tento svoj postoj dávajú najavo čínskym predstaviteľom. Aktivistu za ľudské práva dnes po kritike vládnucej komunistickej strany uznali vinným z "podnecovania k rozvracaniu štátnej moci" a odsúdili na tri a pol roka väzenia.
Informovali o tom agentúry Reuters a AP.