BRUSEL 2. apríla (SITA/AP) - Belgický minister zahraničných vecí Karel De Gucht sa v stredu vyjadril proti návrhu, aby sa prvým prezidentom Európskej únie stal bývalý britský premiér Tony Blair. Ako povedal, Belgicko nebude akceptovať kandidáta z krajiny, ktorá sa plne nezúčastňuje na všetkých politikách únie vrátane euromeny a bezvízovej zóny bloku. Veľká Británia si udržuje takzvané "červené línie" aj v oblasti spravodlivosti a vnútorných záležitostí.
"Prezident Európskej rady (tzv. prezident EÚ), ktorý bude zohrávať významnú úlohu na svetovej scéne, by mal skôr pochádzať z krajiny, ktorá sa zúčastňuje na všetkých politikách uskutočňovaných Európskou úniou," uviedol De Gucht pre rozhlasovú stanicu VRT. Ako dodal, nemyslí si, že "niekto, kto trvale žiada o výnimky ako Británia by mal byť prezidentom." Blaira už podporil jeho nástupca Gordon Brown a francúzsky prezident Nicolas Sarkozy.
V nasledujúcich mesiacoch sa očakáva tvrdý zákulisný boj o vrcholné posty v únii. Okrem prezidenta EÚ sa má budúci rok rozhodnúť aj o novom predsedovi Európskej komisie a predstaviteľovi zahraničnej politiky únie. Podľa Lisabonskej zmluvy musí nových lídrov schváliť všetkých 27 členských krajín.
Ako ďalší kandidáti na post európskeho prezidenta sa spomínajú dánsky premiér Anders Fogh Rasmussen a predseda luxemburskej vlády Jean-Claude Juncker. Viceprezidentka EK Margot Wallströmová vyzvala lídrov EÚ, aby uvažovali aj o ženách na vrcholné posty, pričom menovala nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú, bývalú írsku prezidentku Mary Robinsonovú, taliansku ministerku Emmu Boninovú ako aj členky Európskeho parlamentu.