Bukurešť 2. apríla (TASR) - Svetoví lídri, ktorí sa stretli na summite NATO v Bukurešti, diskutujú aj o nových bezpečnostných hrozbách. Patria k nim počítačoví hackeri, kyberterorizmus, ohrozenie celosvetových energetických zásob, ale i problémy globálneho otepľovania.
Podľa odborníkov ide o netradičné, ale potenciálne smrteľné ohrozenia. Na summite sa hovorí tiež o tom, akú rolu môže aliancia zohrať práve pri riešení problémov, súvisiacich s novými bezpečnostnými hrozbami.
Severoatlantická aliancia sa musí pripraviť na informačnú počítačovú vojnu, uviedla agentúra AP, s odvolaním sa na Johnnyho Ryana z Inštitútu medzinárodných a európskych záležitostí. (Ide o problém označovaný termínom "iWar".)
Podľa Ryanových slov systematické útoky na weby môžu paralyzovať svetový obchod a používateľov internetových služieb, pričom "iWar" predstavuje narastajúcu hrozbu pre členské krajiny aliancie. "NATO musí pristupovať k tomuto problému ako k okamžitej hrozbe a usilovať sa o rozvinutie praktickej obrannej spolupráce, " povedal Ryan.
Estónsko, ktoré je členom aliancie, v minulom roku čelilo radu paralyzujúcich počítačových útokov, ktoré devastovali ekonomiku. Obvinilo z nich Rusko, ktoré to však odmietlo.
Zabezpečenie ľahko zraniteľnej energetickej infraštruktúry môže vzbudzovať ešte väčšie obavy, uviedli dnes na summite predstavitelia aliancie.
Generálny tajomník NATO presadzuje novú "strategickú koncepciu", ktorá by mala definovať úlohu aliancie pri riešení tohto druhu hrozieb. Členské krajiny dúfajú, že summit položí základ rámcovému programu.
Mnohé z nových hrozieb nevyvolávajú klasickú vojenskú reakciu, ale od spojencov "budú vyžadovať, aby sa vzájomne podporovali - politicky, ekonomicky a možno aj vojensky", citovala AP slová Scheffera na minulomesačnom bezpečnostnom fóre v Bruseli.