Bukurešť 2. apríla (TASR) - Prezident SR Ivan Gašparovič sa dnes zúčastnil na večeri s hlavami štátov Severoatlantickej rady (NAC) počas prvého dňa summitu NATO v Bukurešti. Prezident tam deklaroval podporu politike "otvorených dverí", ktorá by mala prispieť k rozšíreniu pásma stability a bezpečnosti na európskom kontinente.
"Berúc do úvahy aj záujmy regionálnej stability a na základe posúdenia pokroku ašpirantských krajín Slovensko podporuje pozvanie všetkých troch krajín Albánska, Chorvátska a FYROM (Macedónska) za členov Aliancie," citoval Gašparoviča pre TASR jeho hovorca Marek Trubač.
Prezident SR uviedol, že v kontexte politiky "otvorených dverí" Slovensko vníma aj potrebu postupného ukotvovania troch ďalších krajín západného Balkánu: "Sme radi, že medzi spojencami existuje zhoda o nevyhnutnosti výhľadovo začleniť všetky tri krajiny do NATO a oceňujeme doterajší pokrok dosiahnutý predovšetkým zo strany Bosny a Hercegoviny a Čiernej Hory, ktorý ich aj podľa názoru Slovenska kvalifikuje na pozvanie k intenzívnemu dialógu so spojencami."
Podľa Gašparoviča napriek vnímaniu súčasných problémov stabilita západného Balkánu sa dosiahne oveľa efektívnejšie so Srbskom, ktoré je v tejto chvíli krajinou, paradoxne, najmenej "pokrytou" európskou a euroatlantickou integráciou.
Gašparovič svojim partnerom z NATO objasnil aj postoj Slovenska k osamostatneniu Kosova: "Slovenská republika neskrýva, že má problém s uznaním tohto kroku, je to pre nás citlivá záležitosť." A to nielen kvôli nejednoznačnému výkladu tohto kroku podľa medzinárodného práva, ale aj pre čoraz nástojčivejšie vyjadrenia o potrebe využiť precedens Kosova na podporu autonomistických snáh národnostných menšín v regióne strednej Európy.
Jedným z dôvodov slovenského postoja je podľa prezidenta SR aj nová línia argumentácie rumunského europoslanca Lászlóa Tökésa, ktorý sa prezentuje v rámci Rady autonómie Karpatskej kotliny. Tá združuje politické strany a organizácie z Ukrajiny, Rumunska, Srbska, Slovenska a Chorvátska. Existuje pritom tendencia klásť garantovanie autonómie menšín ako podmienku stability a bezpečnosti susedných krajín. Pritom sa otvorene argumentuje príkladom Kosova. Neposkytnutie takejto autonómie je označované za bezpečnostno-politické riziko pre susedné krajiny, citoval Gašparovič snahy tohto maďarského politika z Rumunska.
Slovenský prezident na večeri s partnermi zo NAC potvrdil aj zámer SR podporiť tzv. akčný plán členstva Ukrajiny a Gruzínska, ktorý však neznamená automaticky platné členstvo v NATO.
(Osobitný spravodajca TASR Jozef Scheiner) bar