BRUSEL 2. apríla (SITA/AFP) - Okolo 200 tibetských exulantov spolu s niekoľkými poslancami Európskeho parlamentu v stredu demonštrovalo pred centrálou Európskej únie. Demonštranti vyzývali Európu, aby vyslala do Tibetu misiu, ktorá by vyšetrila tvrdý zákrok Číny.
Demonštranti s nápismi EÚ, zobuď sa! Pomôž Tibetu! na tričkách a transparentoch mávali tibetskými vlajkami a volali "nech žije dalajláma". Od EÚ žiadali, aby do Tibetu vyslala misiu ako aj zdravotnícku pomoc pre ranených. Jeden z demonštrantov Tamdin Joutsa, tibetský exulant žijúci v Holandsku, žiadal od medzinárodného spoločenstva, aby konalo rýchlo. "Číňania to (tvrdo zakročujú) stále robia," povedal pre agentúru AFP a dodal: "Nežiadame pomoc v podobe zbraní. Všetko, čo žiadame je pomoc pre pravdu."
Protest prišli podporiť niekoľkí poslanci Európskeho parlamentu z rôznych politických strán. "Vyjadrujeme našu solidaritu s tibetským ľudom," povedal jeden nemecký konzervatívny poslanec Európskeho parlamentu a nazval tibetské obete hrdinami. "Európsky parlament je na tvojej strane, slobodný Tibet!" pokračoval v skandovaní. Mnohí členovia Európskeho parlamentu sa pridali k bojkotu otvárajúceho ceremoniálu olympijských hier, ktoré sa budú konať v auguste v čínskom hlavnom meste. V EP sa bude o rezolúcii týkajúcej sa Tibetu hlasovať 10. apríla.
K protestu sa pokúsili pridať aj 10 demonštranti vyzývajúci na nezávislosť flámskeho regiónu Belgicka obývaného holandsky hovoriacim obyvateľstvom, ktorí mávali transparentom s nápisom Slobodu pre Tibet a Flámsko. Polícia ich však rýchlo zadržala a z miesta odviezla
Tibetskí lídri v exile vyhlásili, že následkom čínskeho tvrdého zákroku zomrelo 135 až 140 ľudí. Zranenia utrpelo 1000 ľudí a veľa ďalších zadržala polícia. Protesty sa začali 10. marca v Lhase a trvali ďalšie štyri dni. Čína vyhlásila, že tibetskí demonštranti zabili 18 civilistov a dvoch policajtov.