Brémy/Hannover 1. apríla (TASR) - Najmenej 283 ľudí zahynulo v rokoch 1945 až 1985 na nemeckom pobreží Severného a Baltického mora pri nehodách, spôsobených vojenskou muníciou. Okolo 300 ľudí utrpelo zranenia.
Uvádza sa to v novej štúdii nemeckej organizácie na ochranu prírody Aktionskonferenz Nordsee (AKN), o ktorej informovala agentúra DPA.
Podľa zostavovateľa štúdie Stefana Nehringa nie sú rizikom len potopené pozostatky munície z oboch svetových vojen, ale aj zvyšky výzbroje bundeswehru, armád bývalej NDR a ZSSR, ako aj NATO.
Na morskom pobreží spolkových krajín Dolné Sasko a Šlezvicko-Holštajnsko leží ešte stále najmenej 400.000 ton vojenského odpadu. Nehring konštatoval, že mnohé zranenia športových potápačov a výskyt fosforu v morských živočíchoch nie sú dostatočne zdokumentované.
"Úrady dodnes nemajú nijaký koncept na riešenie tohto problému a zamlčiavajú nebezpečenstvo," varoval morský biológ a dodal, že v mnohých problémových územiach je stále povolený rybolov a zbieranie jantáru.