Londýn 1. apríla (TASR) - Rekordný prílev imigrantov do Veľkej Británie v ostatných rokoch neznamená pre hospodárstvo krajiny takmer žiadny, alebo len malý prínos. Uvádza sa tov správe, ktorú dnes zverejnil výbor Snemovne lordov pre hospodárske záležitosti.
Poslanci v správe vyvracajú tvrdenia vlády, že prisťahovalectvo britskej ekonomike prospieva a vyzývajú ministrov na zmenu imigračnej politiky. Britský premiér Gordon Brown napriek tomu trvá na tom, že krajina zo záplavy imigrantov za posledné desaťročie významne profitovala. Správa však tvrdí, že vláda pri hodnotení prínosu imigrácie používa "nepodstatné a zavádzajúce kritériá".
"Naša správa nehovorí, že máme prisťahovalectvo zastaviť," vyhlásil člen výboru a bývalý minister konzervatívnej vlády Lord Wakeham pre rozhlasovú stanicu BBC. "Veríme, že imigrácia aj emigrácia je dobrá. To, čo chceme, je rovnováha medzi nimi," dodal.
Parlamentný výbor pre hospodárske záležitosti žiada zavedenie nových obmedzení počtu osôb, ktoré sa môžu prisťahovať do Británie, kde prisťahovalectvo v ostatných rokoch dosiahla značnú úroveň. Čistá imigrácia (počet prisťahovalcov znížený o osoby, ktoré sa z Británie vysťahovali) vzrástla z menej než 100.000 imigrantov ročne začiatkom 90. rokov na viac ako 300.000 v roku 2006, uvádza správa podľa agentúry Reuters.
Správa navrhuje znížiť počet rodinných príslušníkov prisťahovalcov, ktorí sa môžu v Británii usadiť, ak tam už žije ich príbuzný. Systém podľa nej zvýhodňuje prisťahovalcov a ich zamestnávateľov, no zároveň diskriminuje pracovníkov v málo platených zamestnaniach a tých, ktorí imigrantom konkurujú.
Minister pre imigráciu Liam Byrne uviedol, že vláda pracuje na zastavení prílevu nekvalifikovaných pracovníkov z nečlenských štátov EÚ prostredníctvom systému hodnotiaceho prisťahovalcov na základe ich schopností, jazykových znalostí a úrovne vzdelania. Takzvaný bodový systém má podľa Byrna zabrániť poklesu miezd.
Prisťahovalci podľa údajov vlády ročne prispievajú do britského rozpočtu v prepočte sumou približne 246 miliónov korún.
Správa oživila v Británii diskusiu o dopadoch prílevu imigrantov zo štátov, ktoré vstúpili do EÚ v roku 2004. Kritici obviňujú prisťahovalcov z celej škály problémov od zvýšenia úrovne drobnej kriminality až po rast cien nehnuteľností.