Ruský tajomník ministra zahraničných vecí Grigorij Karasin počas parlamentného zasadania povedal, že "vstup Ukrajiny do NATO spôsobí hlbokú krízu vo vzťahoch medzi Ruskom a Ukrajinou." Nepovedal však, aké konkrétne kroky môže spraviť Moskva. Zákonodarcovia odporučili, aby sa Rusko pomstilo odstúpením od Dohody o priateľstve s Ukrajinou, ktorá je kľúčovým postsovietskym dokumentom. Vymedzuje totiž hranice medzi týmito dvoma štátmi. Karasin tiež varoval, že včlenenie Ukrajiny do aliancie by veľmi ublížilo vzťahom Ruska k Západu.
Toto vyhlásenie prišlo po tom, ako prezident Spojených štátov amerických George W. Bush na svojej oficiálnej návšteve v Kyjeve opäť zdôraznil svoju podporu vstupu Ukrajiny do aliancie. Na summite NATO, ktorý sa začne v stredu v rumunskej Bukurešti, budú jej predstavitelia zvažovať otázku vstupu Ukrajiny a ďalšieho bývalého sovietskeho štátu Gruzínska do aliancie.
"Expanzia NATO smerom k hraniciam Ruska je pre nás neakceptovateľná a spravíme všetko pre to, aby sme tomu zabránili," povedal Boris Gryzlov, predseda dolnej komory parlamentu. Taktiež povedal, že veľa Ukrajincov so vstupom krajiny do NATO nesúhlasí. Ukrajina je rozdelená na západnú časť, ktorá podporuje vstup do NATO, a východnú a južnú časť obývanú rusky hovoriacim obyvateľstvom, ktorá s tým striktne nesúhlasí.
Snahu Ukrajiny vstúpiť do NATO podporujú Spojené štáty, Kanada a niekoľko stredoeurópskych a východoeurópskych krajín. Nemecko, Francúzsko a niekoľko ďalších štátov s prijatím Ukrajiny do aliancie nesúhlasia. Obávajú sa, že by to narušilo vzťahy s Moskvou. NATO o prípadnom vstupe rozhodne na základe jednomyseľnej dohody.
Prieskumy ukázali, že so vstupom do NATO nesúhlasí asi polovica obyvateľov Ukrajiny. Prezident Viktor Juščenko v utorok vyhlásil, že jeho krajina má na ceste do NATO "plnú podporu" Spojených štátov. "Som si istý, že v Bukurešti dostaneme pozitívny signál," povedal prezident.