WASHINGTON 1. apríla (SITA/AFP) - Predseda zahraničného výboru amerického Senátu Richard Lugar v pondelok vyjadril sklamanie nad tým, že Čína "neslušne" obviňuje tibetského duchovného lídra, dalajlámu, z organizovania protestov v Tibete. Republikánsky senátor Lugar zároveň Čínu vyzval, aby novinárom a diplomatom umožnila voľný vstup na územie Tibetu. "Som mimoriadne sklamaný z toho, že predstavitelia Pekingu sa rozhodli útočiť na dalajlámu a neslušne ho obviňovať zo zodpovednosti za protesty," uviedol Lugar vo vyhlásení. "Neviem o nijakých dôveryhodných dôkazoch, podľa ktorých povzbudzoval alebo podnecoval protesty, ku ktorým došlo na rozličných miestach Tibetskej autonómnej oblasti a v ďalších častiach Číny obývaných Tibeťanmi," uviedol.
Čína zverejnila anonymné priznanie jedného z tibetských demonštrantov, ktoré je súčasťou "dôkazov", ktoré podľa nej dosvedčujú, že dalajláma a jeho exilová vláda stáli za protestmi proti čínskej vláde v Tibete. Lugar však poznamenal, že dalajláma odsúdil násilnosti a vyzýval na zastavenie násilných aktivít. Podľa amerického senátora sa zdá, že väčšina Tibeťanov dalajlámove výzvy na pokoj akceptovala. "Stretol som sa s dalajlámom niekoľkokrát. Poznám ho ako pokojamilovného človeka. Na rozdiel od opakovaných čínskych tvrdení vyhlásil, že nepodporuje nezávislý Tibet, ale skôr Tibet ako súčasť Číny s naozajstnou autonómiou," povedal senátor. Lugar zároveň vyzval čínske vedenie, aby s dalajlámom spolupracovalo v snahe nájsť "vzájomne prijateľné a pokojné riešenie" tibetskej otázky.
Peking tvrdí, že výtržníci v Tibete počas nedávnych protestov zabili 18 civilistov a dvoch policajtov. Exiloví tibetskí lídri hovoria, že čínske zákroky proti demonštrantom si vyžiadali životy 135 až 140 Tibeťanov, pričom ďalších tisíc bolo zranených a mnohých uväznili.