Francúz Eduard–Leon Scott de Martinville vynašiel fonoautograf. Vedci dokázali zreprodukovať jeho záznam, čím Scottovi patrí prvenstvo v najtaršom zázname ľudského hlasu.
WASHINGTON. Americkí odborníci reprodukovali najstaršiu zvukovú nahrávku sveta. Ide o niekoľkosekundový záznam ľudovej piesne, nahraný v roku 1860 francúzskym vynálezcom Edouardom-Leonom Scottom de Martinville na zariadenie nazývané fonoautograf. Informovala o tom agentúra AP.
Francúzov vynález zaznamenává zvukové vlny na list papiera, ktorý pokrývajú sadze z petrolejovej lampy. Nahrávka z roku 1860 tak o 17 rokov predbehla Edisonov vynález oveľa úspešnejšieho zariadenia, predchodcu gramofónu, pomenovaného fonograf.
Zašumená nahrávka trvá len 10 sekúnd a zaznie v nej francúzska ľudová pieseň Au clair de la lune, Pierrot repondit. Doteraz najstarší zvukový záznam, ktorý bolo možné počuť, pochádza z roku 1888 a Scottova nahrávka ho teda predbehla o 28 rokov. „Je to kúzelné,“ povedal šťastný objaviteľ záznamu, historik David Giovannoni. „Je to, ako by vám spieval duch,“ dodal.
Nahrávka bola pôvodne uložená v archíve parížskeho patentového úradu, odkiaľ ju Giovannoni priviezol do USA. Tam ju odborníci s pomocou počítača previedli do zvukovej podoby.
Thomas Alva Edison preto zostáva prvým, komu sa podarilo zvuk nielen zaznamenať, ale i znova prehrať. Ešte pred Edisonom dokázalo niekoľko ľudí, vrátane vynálezcu telefónu Alexandra Grahama Bella, zvuk rôznymi spôsobmi zaznamenať. Zmyslom pokusov bolo prepísať zvuk do vizuálnej podoby. Týmto vynálezcom sa však nikdy nepodarilo záznam prehrať, a ani to nebolo ich cieľom.