Irán si na protest proti filmu, ktorý obviňuje Korán z podnecovania násilia, predvolal holandského veľvyslanca a vysokopostaveného diplomata Slovinska, ktoré zastáva rotujúce predsedníctvo EÚ.
Ku krajinám, ktoré odsúdili zverejnenie kontroverznej snímky, sa dnes pripojila Austrália.
V takmer 17-minútovom filme "Fitna" populistický a protiimigračne zameraný opozičný politik Wilders priamo spája teroristické útoky moslimských extrémistov s textami z Koránu.
Podľa filmu, ktorý sa vo štvrtok objavil na internete, je Korán "fašistická" kniha a islam nie je zlučiteľný s demokraciou. Snímka varujúca pred nebezpečenstvom "islamizácie" Holandska mala za následok protesty v mnohých moslimských krajinách.
"Zachovajme si chladnú hlavu a vrelé vzťahy," uviedol holandský minister zahraničných vecí Maxime Verhagen v rozhovore pre panarabský denník Ašhark al-Awsat, čítaný v mnohých islamských krajinách.
Verhagen znovu zdôraznil, že holandská vláda sa dištancuje od Wildersovho filmu, ktorý podľa nej vyvoláva zbytočné rozbroje a strach. Súčasne však vyhlásil, že nesúhlas so snímkou nikoho neoprávňuje k hrozbám a násilnostiam.
Iránske ministerstvo zahraničných vecí si dnes predvolalo holandského veľvyslanca v Teheráne spolu so charge d'affaires Slovinska, ktorým tlmočilo nesúhlas s "protiislamskými" názormi vyjadrenými vo Wildersovom filme.
Zverejnenie snímky dnes rozhodne odsúdil minister zahraničných vecí Austrálie Stephen Smith, podľa jeho názoru ide o zjavný pokus o prehĺbenie náboženských sporov.
Právo na slobodu prejavu nikoho neoprávňuje na šírenie rasovej nenávisti, uviedol šéf austrálskej diplomacie.
Správu priniesli agentúry Reuters a DPA.