premiér Zoran Djindjič.
"Bolo by to umývanie rúk, lebo aj my máme záujem zbaviť ľud kolektívnej viny," povedal. Djindjič zdôraznil, že Miloševič sa zodpovednosti nevyhne. Jeho vydanie by však bolo len kompromisom, na ktorý Srbi nemajú nárok. Svoje problémy si musia vyriešiť sami, dodal.
Djindjič vyjadril pripravenosť spolupracovať pri procese proti Miloševičovi s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY), keďže "cieľom je, aby sa zodpovedal každý, kto zabil ženy, deti a civilistov". V prípade pochybností o objektivite srbských súdov možno hľadať iné riešenia, uviedol budúci srbský premiér. Prisľúbil, že konanie proti Miloševičovi sa začne okamžite po vytvorení nezávislého súdneho systému. Zostavenie srbskej vlády Djindjič očakáva do konca mesiaca.
ICTY Miloševiča a ďalších štyroch predstaviteľov vtedajšieho režimu obvinil v máji 1999 v súvislosti s kosovským konfliktom. V otázke jeho vydania do Haagu sa v uplynulých dňoch objavili konfliktné vyjadrenia predstaviteľov vládnej Demokratickej opozície Srbska (DOS). Kým zväzový prezident Vojislav Koštunica vydanie Miloševiča pred ICTY považuje za protiústavné, juhoslovanský minister spravodlivosti Momčilo Grubač v piatok vyhlásil, že pre vydávanie podozrivých do Haagu neexistujú právne prekážky. Grubač uznal, že Juhoslovanov nemožno vydať do zahraničia a pred zahraničný súd. Ako však pripomenul, ICTY je orgánom OSN, "čo znamená, že ústavný zákaz vydávania sa ho netýka".