Budapešť 28. marca (TASR) - Maďarská republika dodržala v kauze exportu munície do Afganistanu platné domáce i medzinárodné predpisy. Vyplýva to z komuniké, ktoré dnes agentúre MTI poskytol na základe informácií premiéra Ferenca Gyurcsánya hovorca vlády Dávid Daróczi.
Mienkotvorný americký denník The New York Times (NYT) vo štvrtkovom vydaní napísal, že americká armáda zrušila významný kontrakt so spoločnosťou zásobujúcou afganskú vládu starou muníciou z bývalého komunistického bloku. Firma AEY Inc so sídlom v Miami Beach mala získať veľkú časť munície z Albánska, Bulharska, Českej republiky, Maďarska, Kazachstanu, Čiernej Hory, Rumunska a Slovenska. Denník sa pritom odvolal na dokumenty a rozhovory s oficiálnymi predstaviteľmi, expertmi a vyšetrovateľmi.
Munícia dodávaná americkou firmou a určená pre Afganistan, o ktorej sa pôvodne predpokladalo, že pochádza z Maďarska, bola v skutočnosti vyrobená v Číne, informoval v dnešnom vydaní ten istý denník.
Vyšetrovanie, ktoré vo veci začali americké ozbrojené sily, podľa NYT ukázalo, že šéf firmy AEY Inc Efraim E. Diveroli zavádzal, keď písomne potvrdil, že 28 paliet munície pre Afganistan vyrobila maďarská firma MFS 2000. Tento vojenský materiál pochádzal v skutočnosti z Číny.
Ako však vyplýva z agentúrnej správy MTI, firma MFS 2000 v rokoch 2007 a 2008 požiadala o povolenie na export vojenského materiálu, a to vždy na základe zmluvného vzťahu so spoločnosťou AEY Inc. a s afganským ministerstvom obrany ako konečným odberateľom. Príslušné dokumenty vystavil U.S. Army Joint Munitions Command, Departement of the Army, čo si maďarská strana v každom prípade oficiálne overila u príslušného predstaviteľa ambasády Spojených štátov v Budapešti.
Ako ďalej vyplýva zo správy šéfa kabinetu pre národnú bezpečnosť pre premiéra Ferenca Gyurcsánya, podľa dostupných informácií maďarská firma predávala muníciu maďarskej produkcie, ktorú v každom z prípadov prevzal niektorý z dodávateľov americkej armády.
Istá firma vyrábajúca muníciu a niektorí zo sprostredkovateľov, s ktorými spolupracuje AEY, figurujú na americkom federálnom zozname spoločností podozrivých z ilegálneho obchodovania so zbraňami
Kontrakt v hodnote približne 300 miliónov dolárov (okolo 6 miliárd Sk) zrušili po tom, ako sa NYT oňho opakovane zaujímal u americkej armády.
Demokratický predseda komisie pre kontrolu a vládnu reformu Snemovne reprezentantov Henry A. Waxman informoval, že v predmetnej záležitosti sa na budúci mesiac uskutočnia hearingy. Jeho stranícky kolega Ike Skelton, ktorý predsedá komisii pre ozbrojené sily, takisto avizoval, že ním vedené grémium preskúma podozrivé transakcie a urobí všetko preto, aby sa niečo podobné už nikdy nezopakovalo.
Časť munície zaobstaranej spoločnosťou AEY mala viac ako 40 rokov. Severoatlantická aliancia a americké ministerstvo zahraničných vecí určili tieto produkty na likvidáciu kvôli ich nespoľahlivosti a zastaranému stavu, napísal už vo štvrtok NYT.
Ike Skelton v tejto súvislosti poznamenal, že dodávky munície nízkej kvality pre afganské ozbrojené sily podkopávajú misiu USA v stredoázijskej krajine, ba čo viac - aj americkú politiku ozbrojovania a medzinárodný kredit USA, ak skutočne došlo k využitiu ilegálnych sietí na dodávky zbraní.
6 20 le sla