Szolnok 27. marca (TASR) - Príslušníkov Ozbrojených síl SR a Ozbrojených síl Maďarska, ktorí spoločne plnili úlohy v Sektore 4 v misii UNFICYP na Cypre, dnes slávnostne privítali na spoločnom nástupe na základni v maďarskom Szolnoku.
Išlo o druhý spoločný nástup vojenských útvarov oboch krajín. Prvý sa uskutočnil v minulom roku na Slovensku.
"Mier nemožno zachovávať násilnými prostriedkami, iba cestou porozumenia," citovala v slávnostnom príhovore slová Alberta Einsteina štátna tajomníčka Ministerstva obrany MR Ágnes Vadaiová.
"Práve preto musia vojaci v mierotvorných misiách byť čestní, rozhodní a priateľskí," zdôraznila štátna tajomníčka pred nastúpenými 44 príslušníkmi maďarskej armády a 25 slovenskými vojakmi.
Za potešiteľné označila, že "krehký mier na Cypre sa, zdá sa, posilnil". Súčasne dodala, že s určitosťou aj vďaka prítomnosti maďarských a slovenských vojakov sa v júni pri rokovaniach o znovuzjednotení ostrova stretnú lídri tamojšej gréckej a tureckej komunity.
Vedúci slovenskej delegácie, brigádny generál Jaroslav Vývlek vo svojom príhovore zdôraznil, že mier, suverenita a demokracia sa v súčasnom svete javia ako veľmi krehké a zraniteľné, preto na ne treba dávať pozor. Zároveň vyjadril poďakovanie všetkým vojakom za prácu na rozdelenom stredomorskom ostrove počas ich misie v záujme mieru.
Ágnes Vadaiová odovzdala na slávnosti Jaroslavovi Vývlekovi ocenenie Za spojenectvo maďarského ministra obrany. Zlaté, strieborné a bronzové ocenenie za zásluhy si prevzalo dovedna šesť účastníkov misie, všetkým prítomným vojakom odovzdali ocenenie Za zachovanie mieru.
Misia UNFICYP je jednou z najstarších mierových operácii OSN a trvá nepretržite od roku 1964. Cieľom a poslaním misie je udržiavať status quo vnútri Nárazníkovej zóny (Buffer zone - BZ), zabezpečiť dodržiavanie prímeria medzi znepriatelenými stranami, prispieť k obnove a udržaniu práva a poriadku na ostrove a vykonávať humanitárne úlohy. Zároveň od roku 1974 separuje ozbrojené sily nachádzajúce sa na Cypre.
Národná rada SR svojím uznesením č. 1372 z 10. mája 2001 vyslovila súhlas s vyslaním jednotky Armády SR do mierovej misie UNFICYP. V máji 2001 tak do misie UNFICYP prišli prví príslušníci slovenských ozbrojených síl. Postupným procesom prevzali velenie v jednom z troch sektorov od príslušníkov AUSHUNCON-u (príslušníci rakúskych a maďarských ozbrojených síl).
V júni 2001 sa uskutočnil oficiálny akt odovzdania Sektoru 4 slovenskému kontingentu, čím SLOVHUNCON (slovensko-maďarský kontingent) operačne plne zodpovedá za tento sektor.
Významnou je skutočnosť, že sa tak stalo prvýkrát v histórii, čo Slovenská republika prevzala velenie v niektorom zo sektorov misie. Sektor 4 sa nachádza východne od Nikózie a má dve slovenské a jednu maďarskú rotu. Veliteľstvo práporu sa nachádza v meste Famagusta.
Po realizovanej redukcii počtov misie v januári 2005 pôsobí v misii UNFICYP 196 príslušníkov ozbrojených síl SR. Z tohto počtu je 135 slovenských vojakov dislokovaných v severovýchodnom Sektore 4 a 61 príslušníkov pôsobí v štruktúrach veliteľstva misie.
Okrem Slovákov plní úlohy v Sektore 4 aj 63 príslušníkov maďarských ozbrojených síl a štyria chorvátski dôstojníci.
Správu priniesla tlačová agentúra MTI.