BRUSEL 27. marca (SITA) - Ministri zahraničných vecí členských krajín EÚ budú v piatok a v sobotu rokovať v slovinskom Brde o spoločnom postoji únie k situácii v Tibete. Európski ministri by sa mali podľa pozorovateľov dohodnúť minimálne na tom, že Čínu požiadajú, aby umožnila vstup novinárov do provincie a začala dialóg s exilovým duchovným vodcom Tibetu dalajlámom.
Európsky parlament (EP) v stredu v Bruseli odmietol žiadosť strany Zelených na bojkot olympijských hier. Martin Schulz, šéf socialistickej frakcie v EP, označil návrhy na bojkot za „chybu, ktorá nijako nepomôže riešeniu situácie v Tibete.“ Naopak, viacerí europoslanci a európski politici už oznámili, že na protest proti čínskej politike v Tibete sa nezúčastnia na otváracej ceremónii. Britský ministerský predseda Gordon Brown sa v stredu v rozhovore pre francúzsky denník Le Monde vyslovil proti bojkotu hier, zatiaľ čo francúzsky prezident Nicolas Sarkozy v utorok vyhlásil, že "nezatvára dvere pred žiadnou možnosťou". Svoju neúčasť na olympiáde už oznámil aj český prezident Václav Klaus a poľský premiér Donald Tusk.
Ministri zahraničia budú okrem Tibetu rokovať aj o vzťahoch so Srbskom potom, ako Kosovo vyhlásilo nezávislosť. Šéfovia diplomacie majú hovoriť o rozmiestnení 2000 členov civilnej misie EÚ (Eulex) na severe Kosova v čase, keď odstupujúca srbská vláda oznámila, že navrhne OSN rozdelenie Kosova podľa etnického kľúča. Únia, ktorá pre námietky viacerých svojich členov vrátane Slovenska spoločne neuznala existenciu Kosova, má v piatok Srbsku navrhnúť vytvorenie zóny voľného obchodu a zrušenie vízovej povinnosti. Podľa bruselských diplomatov by mala takáto dohoda pripraviť novú srbskú vládu, ktorá má vzísť z predčasných volieb, na ratifikáciu už podpísanej Stabilizačnej a asociačnej dohody s EÚ, ktorá predstavuje prvý krok k plnému členstvu.