Estónsky prezident Toomas Hendrik Ilves sa nezúčastní na otváracom ceremoniáli augustových olympijských hier v Pekingu, oznámil vo štvrtok prezidentov hovorca. "Estónsky prezident sa rozhodol nezúčastniť sa na otváracom, ani na záverečnom ceremoniáli OH v Pekingu," povedal
Toomas Sildam pre agentúru AFP. Ako dôvod neuviedol potlačenie tibetského odporu Čínou, ale prezidentove zaneprázdnenie. "Na 8. augusta má prezident už dva mesiace naplánovaný program," povedal Sildam.
Ilves je tretí líder postkomunistického členského štátu EÚ, ktorý oznámil, že sa nezúčastní na otvorení OH v Pekingu. Český prezident Václav Klaus tak urobil v stredu a poľský premiér Donald Tusk vo štvrtok.
Ako vo štvrtok informovalo poľské ministerstvo zahraničia, Poľsko chce v reakcii na čínsky zásah proti tibetským demonštrantom vyzvať EÚ, aby sa v tejto záležitosti viac angažovala. "Zatiaľ je to len neformálna iniciatíva," povedal v tejto súvislosti hovorca ministerstva Piotr Paszkowski, pričom ďalšie informácie neposkytol. Poľský katolícky týždenník Tygodnik Powszechny zas vyzval poľských športovcov, aby si na dresy pripli odznaky hnutia Solidarita a vyjadrili tak podporu obetiam čínskeho zásahu.
"Nemienim sa zúčastniť na otváracej ceremónii. Môj dôvod je jasný - prítomnosť politikov na otvorení olympiády pokladám za nevhodnú," povedal Tusk v rozhovore pre denník Dziennik. Svoju účasť na olympijských hrách v stredu z toho istého dôvodu odmietol aj český prezident Václav Klaus.
Pôvodne sa médiá domnievali, že to spravil pre nesúhlas s čínskou politikou v Tibete, podľa najnovších informácií je však za prezidentovým rozhodnutím plánovaná operácia.
O tom, či sa český premiér Mirek Topolánek zúčastní na otváracom ceremoniáli olympiády v Pekingu, rozhodne česká vláda. "Rozhodnutie prijmeme na základe dôkladnej vecnej analýzy," povedal vo štvrtok Topolánek. "Nemám vo zvyku robiť lacné gestá a neurobím to ani v súvislosti s olympijskými hrami," cituje premiéra spravodajský server iDnes.cz.
Topolánek podľa svojich slov pôvodne na olympiádu ísť nechcel, aby tam mohol ísť Klaus. "Po oznámení prezidenta, že nemôže ísť na olympijské hry kvôli operácii, sa situácia zmenila. Teraz predo mnou stojí rozhodnutie, ako sa zachovať," hovorí premiér.
Na protest proti čínskemu potlačeniu protestov v Tibete už ohlásil svoju neúčasť na olympiáde pražský primátor a podpredseda vládnej ODS Pavel Bém.
Protičínske nepokoje si podľa informácií tibetskej exilovej vlády za posledné dva týždne vyžiadali najmenej 140 obetí. Podľa Číny zahynulo len 22 ľudí. Peking navyše tvrdí, že väčšina z nich nezahynula rukou čínskych vojakov, ale pri vyčíňaní a rabovaní samotných Tibeťanov. Nepokoje mal údajne vyprovokovať tibetský duchovný vodca dalajláma v snahe poškodiť renomé Číny a ohroziť konanie letných olympijských hier v Pekingu. Dalajláma to popiera a tvrdí, že proti olympiáde v Pekingu vôbec nič nemá.
Autor: r