MANILA 27. marca (SITA/AFP) - Americká ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch vyzvala vo štvrtok na medzinárodné prešetrenie nepokojov v Číne a uviedla, že Čína musí povoliť väčší prístup do himalájskeho regiónu.
"Získať presvedčivé informácie o tom, čo sa tam deje, je veľmi ťažké. Žiadame vyslať medzinárodných vyšetrovateľov do Tibetu, ktorí budú môcť preskúmať, čo sa vlastne deje," uviedla počas návštevy Filipín viceriaditeľka pre Áziu Elaine Pearsonová.
Pearsonová poznamenala, že Čína síce v stredu povolila malej skupine novinárov prístup do Tibetu, ich pohyb je však prísne kontrolovaný. "Čína by mala povoliť novinárom vstup do Tibetu, aby informovali o tom, čo sa skutočne deje," dodala.
Protesty proti čínskej nadvláde v Tibete, ktoré sa začali v Lhase 10. marca na výročie neúspešného protičínskeho povstania v roku 1959, prerástli 14. marca v tibetskom hlavnom meste do krvavých nepokojov a rozšírili sa aj do ďalších čínskych oblastí s tibetským obyvateľstvom. Podľa tibetskej exilovej vlády si dvojtýždňové nepokoje vyžiadali 140 obetí, čínske úrady potvrdili 20 mŕtvych. Termín, ktorý čínska vláda určila účastníkom protestov, aby sa vzdali, vypršal minulý týždeň.
Vyše 660 ľudí sa doteraz vzdalo čínskej polícii, v Lhase viac ako 280 a v okrese Nkawa na juhozápade provincie S´-čchuan ďalších 381 ľudí, informovala štátna tlačová agentúra Sin-chua (Nová Čína). Súd v Lhase vydal tiež zatykače na 29 osôb údajne zapojených do vzbury. Na policajnom zozname najhľadanejších osôb je 53 mien, uviedla agentúra Sin-chua.