Astana 27. marca (TASR) - Rachat Alijev - niekdajší zať kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva, bývalý veľvyslanec stredoázijskej republiky vo Viedni, ktorého v stredu odsúdil vojenský tribunál v neprítomnosti na 20 rokov žalára - pripravoval údajne štátny prevrat.
Na tlačovej konferencii v Astane to dnes uviedol jeden z vedúcich predstaviteľov kazašskej tajnej služby.
Podľa jeho slov plánovali pučisti prevrat pôvodne na máj 2007, neskôr ho odložili na júl minulého roka. Vojenské jednotky, ktoré sa mali zúčastniť na operácii, mali prejsť výcvikom v Egypte a Izraeli.
Kazachstan požiadal 30. mája 2007 Rakúsko o vydanie vtedy už odvolaného diplomata a vplyvného podnikateľa, ako aj ďalších siedmich osôb. Aj keď medzi oboma krajinami neexistovala bilaterálna dohoda určená na riešenie podobných prípadov, hovorca rakúskeho rezortu spravodlivosti vtedy uviedol, že principiálne nie sú prekážky vyhovieť tejto žiadosti.
Na Rachata Alijeva (45), ktorý sa údajne spolupodieľal na únose dvoch zamestnancov finančného inštitútu Nurbank a navyše je podozrivý z prevádzkovania mafiánskej siete vo vlasti, vydali v Kazachstane krátko predtým medzinárodný zatykač.
Najvyšší kazašský predstaviteľ nariadil o týždeň skôr orgánom činným v trestnom konaní vyšetriť aktivity svojho zaťa, ktorého polícia obvinila z účasti na spomínanom únose. Miestne úrady pozastavili vysielanie televíznej stanice KTK a vydávanie denníka Karavan, ktoré boli súčasťou Alijevovho mediálneho holdingu. Polícia vykonala aj domovú prehliadku v rezidencii Nazarbajevovho zaťa v kazašskej finančnej metropole Alma-Ata.
Krátko po januárovom únose zamieril Alijev do "luxusného exilu", na veľvyslanecký post do Rakúska. Z tejto funkcie ho kazašský prezident odvolal 26. mája 2007. Diplomat predtým obvinil Nursultana Nazarbajeva, že sa ho - ako potenciálneho súpera v budúcich prezidentských voľbách v roku 2012 - snaží umlčať a odstrániť z politického života. Zároveň poprel opodstatnenosť všetkých vznesených obvinení.
Krajinský súd vo Viedni napokon 8. augusta 2007 rozhodol, že Rakúsko bývalého kazašského veľvyslanca do jeho vlasti nevydá. V zdôvodnení uviedol, že v prípade Rachata Alijeva nie je v Kazachstane zaručená korektnosť súdneho procesu.
Za kauzu Nurbank odsúdili v stredoázijskej republike Rachata Alijeva už v januári v neprítomnosti na 20 a bývalého šéfa kazašskej tajnej služby Alnura Musajeva na 15 rokov väzenia. Podobne ako Alijeva odsúdili aj Musajeva v stredu za prípravu štátneho prevratu na 20 rokov väzenia.
Súd potvrdil v danom neverejnom procese aj vinu ďalších 14 obžalovaných a odsúdil ich na tresty od piatich do 20 rokov žalára, vyplýva z informácií agentúr Reuters, Associated Press a MTI.