CAPE CANAVERAL 27. marca (SITA/AFP) - Americký raketoplán Endeavour v stredu úspešne pristál v Kennedyho vesmírnom centre na Floride. Raketoplán sa vrátil zo 16-dňovej cesty, počas ktorej jeho posádka inštalovala na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) japonské vesmírne laboratórium.
Endeavour odštartoval zo Zeme 11. marca a vydal sa na zatiaľ najdlhšiu misiu raketoplánu na ISS. Hlavnou úlohou astronautov bolo nainštalovať prvú časť japonského laboratória Kibo, ktoré sa má stať najväčšou súčasťou stanice.
Jeho inštaláciu majú dokončiť v marci 2009. Astronauti zložili aj kanadský robotický systém Dextre, ktorý sa má postarať o údržbu vonkajšieho plášťa stanice. Tú doteraz museli robiť astronauti. Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) chce dokončiť konštrukciu ISS do roku 2010.