Budapešť 26. marca (TASR) - Slovenská samospráva v maďarskej obci Mlynky sa nezmieri s utorkovým rozhodnutím obecnej samosprávy, v zmysle ktorého by sa z miestneho Domu Slovákov mali vysťahovať tak Slovenská samospráva, ako aj Združenie a regionálne kultúrne stredisko pilíšskych Slovákov (ZRKSPS).
Samospráva je pripravená iniciovať referendum v obci, v ktorej sa 54 percent občanov hlási k slovenskej národnosti. Vyplýva to z dnešného vyjadrenia predsedníčky Marty Demjénovej pre maďarskú agentúru MTI.
Aj keď je Dom Slovákov vo vlastníctve miestnej samosprávy, predmetom skúmania sú teraz právne možnosti vynútenia si zmeny verdiktu miestnych zástupcov, uviedla predsedníčka. V tejto súvislosti pripomenula skutočnosť, že náklady na rekonštrukciu objektu sa v uplynulých rokoch financovali čiastočne z príspevkov zo Slovenska.
Podľa Demjénovej je spolunažívanie Slovákov a Maďarov v obci bezproblémové, spoločné sú aj ich podujatia. Počas tohtoročných fašiangov sa príslušníci oboch národov spolupodieľali na zápise do Guinnessovej knihy rekordov v kategórii najväčšia upečená šiška, uviedla na ilustráciu. Dom Slovákov je však pre miestnu komunitu citovou otázkou a významným symbolom národnej identity, zdôraznila.
Maďarský menšinový ombudsman Ernö Kállai, na ktorého sa so žiadosťou o prešetrenie kauzy obrátil štátny tajomník úradu predsedu maďarskej vlády zodpovedný za menšinovú a národnostnú politiku Ferenc Gémesi, považuje za nepochopiteľné, prečo chce miestna samospráva znemožniť dobre fungujúcu inštitúciu. Na požiadanie úradu premiéra preto nariadil neodkladne začať s prešetrením prípadu.
Predseda ZRKSPS Jozef Havelka, ktorý bol po tri predchádzajúce volebné obdobia starostom obce Mlynky, pre MTI potvrdil, že celá záležitosť je na Slovensku vecou verejného záujmu. Svedčí o tom aj fakt, že obec iba v priebehu utorka navštívili štáby ôsmich televíznych staníc, vrátane STV, Markízy a TA3.
Podľa jeho slov v celej záležitosti nejde tak o kanceláriu, za kauzou sa skrývajú politické motívy. Pravicové vedenie obce, ktoré zvíťazilo vo voľbách v roku 2006, spája slovenskú menšinu s ľavicou a vystupuje proti nej. Pripomenul, že úradujúceho starostu Józsefa Lendvaia navštívil v snahe hľadať kompromisné riešenie aj mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec SR v Maďarsku Juraj Migaš.
Jozef Havelka už v utorok pre TASR uviedol: "Stalo sa to, čo očakávalo ZRKSPS. V diskusii o návrhu mi nedali poslanci ani možnosť, aby som povedal postoj združenia. Obrátime sa na každého, na koho môžeme. Ja si myslím, že oni si doteraz zrejme mysleli, že sme hľadali pomoc zo Slovenska. Doteraz sme nehľadali, ale teraz začneme. A keď treba, pôjdeme až do Štrasburgu."
Úradujúci starosta obce Mlynky tvrdí, že slovenská menšina sa usiluje z presťahovania kancelárie dvoch spomínaných slovenských inštitúcií urobiť národnostnú otázku. Podľa názoru Józsefa Lendvaia sa Marta Demjénová, ktorá neuspela ako jeho rivalka vo voľbách, pokúša získať výhody v podstate vydieraním.
Vyhostenie svojho poslaneckého zboru a ZRKSPS zo Slovenského domu hodnotia predstavitelia Slovákov jednoznačne ako zlomyseľný, diskriminačný a provokačný protislovenský útok, ktorý nielenže narúša status quo a pokojné spolunažívanie, ale zároveň sa snaží čo najviac sťažiť prácu slovenských aktivistov a slovenskej samosprávy.