Štátny tajomník úradu predsedu maďarskej vlády zodpovedný za menšinovú a národnostnú politiku Ferenc Gémesi sa obrátil na menšinového ombudsmana Ernöa Kállaiho so žiadosťou o prešetrenie kauzy okolo zámeru samosprávy obce Mlynky vysťahovať z tamojšieho Domu Slovákov kanceláriu, v ktorej sídlia inštitúcie slovenskej menšiny. O preskúmanie požiadal aj príslušné samosprávne orgány. Informoval o tom dnes osobne agentúru MTI.
Menšinový ombudsman Kállai považuje za nepochopiteľné, prečo chce miestna samospráva znemožniť dobre fungujúcu inštitúciu, a preto na požiadanie úradu premiéra nariadil okamžité začatie prešetrovania.
Poslanci samosprávy obce Mlynky v maďarskom Piliši v utorok väčšinou hlasov rozhodli o tom, že z Domu Slovákov vysťahujú kanceláriu, v ktorej sídlia Slovenská samospráva v Mlynkoch a Združenie a regionálne kultúrne stredisko pilíšskych Slovákov (ZRKSPS). Za návrh hlasovalo šesť poslancov, proti boli dvaja, a dvaja poslanci sa odmietli zúčastniť na hlasovaní.
Samosprávy by sa do 1. apríla mali presťahovať do obnovených náhradných priestorov bytu v základnej škole. Slováci v búrlivej diskusii zastupiteľstva namietali, že obecnej samospráve ide o rozdelenie Slovákov, ktorých tri združenia budú môcť naďalej zostať v Dome Slovákov. Viac ako 10 rokov totiž fungovali všetky slovenské organizácie pod jednou strechou v centrálnej časti obce, kde sa 54 percent populácie hlási k slovenskej národnosti. Podľa niektorých názorov ide o kroky smerujúce k asimilácii tamojšej slovenskej komunity.
Obecná samospráva chce uvedené priestory využívať pre protokolárne účely obce, ale aj prítomných menšín.
Predsedníčka Slovenskej samosprávy v Mlynkoch Marta Demjénová sa v piatok obrátila listom na úrad predsedu maďarskej vlády, pričom požiadala, aby sa zabránilo vysťahovaniu kancelárie ňou vedeného grémia zo Slovenského domu. V stanovisku pre MTI označila v utorok rozhodnutie samosprávy obce za zákonný, ale nedôstojný krok. Poukázala ďalej na existenciu viacerých slovenských zoskupení, ktoré v obci jestvujú a spolupracujú a na fakt, že samospráva sa rozhodla vysťahovať kanceláriu, v ktorej v Slovenskom dome sídlia Slovenská samospráva v Mlynkoch a Združenie a regionálne kultúrne stredisko pilíšskych Slovákov (ZRKSPS), keďže tieto priestory potrebuje pre aktivity iných obecných subjektov.
Starosta obce József Lendvai, ktorý pre TASR v utorok uviedol, že podľa jeho názoru sa samospráva rozhodla na základe rozumných argumentov a že nejde o vysťahovanie, ale iba o premenu určitej funkcie priestorov, pre agentúru MTI zdôraznil: Na obnovu náhradných priestorov pre obe slovenské inštitúcie sa investovalo 1,5 milióna forintov z prostriedkov samosprávy, presťahujú sem aj nedávno zriadenú nemeckú menšinovú samosprávu. V kancelárii, ktorá poslúži verejným účelom, privítame i v budúcnosti radi aj príslušníkov slovenskej minority. Spory okolo presťahovania nie sú podľa jeho slov pre maďarskú agentúru národnostného charakteru, ale skrývajú sa za nimi miestne mocenské boje a individuálne záujmy. Súčasne avizoval, že požiada o preskúmanie možnosti odročenia presťahovania, aby sa tak podarilo získať čas na prípadné presvedčenie miestnych poslancov, aby zmenili doterajšie postoje.
Vyhostenie svojho poslaneckého zboru a ZRKSPS zo Slovenského domu hodnotia predstavitelia Slovákov jednoznačne ako zlomyseľný, diskriminačný a provokačný protislovenský útok, ktorý nielenže narúša status quo a pokojné spolunažívanie, ale zároveň sa snaží čo najviac sťažiť prácu slovenských aktivistov a slovenskej samosprávy.