Diplomati pritom dúfajú, že tento krok zlepší atmosféru nových mierových rozhovorov.
Gréckocyperské a tureckocyperské úrady oznámili, že s prácami začnú od pondelka 24. marca a z cesty v hlavnej obchodnej štvrti metropoly Nikózia budú odstraňovať bariéru, ktorá stredoveké mesto strážené OSN rozdeľuje od roku 1958 na dve polovice.
"Ak pôjde všetko podľa plánu, cestu znovu otvoríme 31. marca alebo 2. či 3. apríla," uviedla Eleni Mavruová, starostka gréckej časti mesta.
Starosta severnej čiže tureckej časti Nikózie, Cemal Bulutoglulari, vyhlásil: "Pokiaľ ide o nás, sme pripravení."
Rozmontovávanie barikády na ulici Ledra je súčasťou historicky prelomovej zmluvy, ktorú v piatok dohodol líder cyperských Grékov Dimitris Christofias a vodca cyperských Turkov Mehmet Ali Talat. Zmluva zabezpečuje obnovenie mierových rokovaní do troch mesiacov.
Nikózia trpí
Cyprus je rozdelený od roku 1974, keď tureckí vojaci podnikli inváziu na severnú časť ostrova v reakcii na bleskový prevrat uskutočnený gréckocyperskými extrémistami. Na puč ich vyzvala armáda, vládnuca vtedy v Grécku.
Grécka časť Cypru je už súčasťou EÚ a môže zablokovať snahy cyperských Turkov o vstup do bloku.
Nikózia, mesto s 250.000 obyvateľmi, už dlho trpí rozdelením na dve polovice. Gréckocyperský a tureckocyperský obchodný sektor sú od seba oddelené "krajinou nikoho", kde sa nachádzajú nastražené výbušniny, prázdne obchody a opustené byty.
Ulica Ledra vedie popri deliacej čiare a teraz ju na oboch stranách strážia vojaci. Táto nárazníková, 80 metrov široká zóna je typická rozpadávajúcimi sa budovami, zarastenými burinou, a premnoženými potkanmi.
Európska komisia vyčlenila 100.000 eur na otvorenie nového priechodu. Tímy OSN na odstraňovanie mín majú prísť do oblasti takisto v pondelok.