Ramalláh 20. apríla (TASR) - Izraelská polícia sa odhodlala k ďalšej demonštrácii sily, keď dnes jej príslušníci v Jeruzaleme prenikli na najcitlivejšie miesto v meste - Chrámovú horu, kde pred siedmimi mesiacmi vypukla palestínska intifáda. Izraelská polícia svojou akciou odpovedala na útoky kameňmi zo strany Palestínčanov, ktoré sa začali po skončení tradičnej piatkovej modlitby v mešite al-Aksá.
V incidente nebol nikto zranený a polícia nepoužila zbrane, informoval tlačovú agentúru Reuters jeden zo svedkov udalosti.
"Náboženská nadácia moslimov (Waqf) musí zabezpečiť, aby Chrámová hora slúžila len ako posvätné miesto modlitieb a nesmie dovoliť, aby sa stala miestom nacionalistických vášní," uvádza sa vo vyhlásení izraelskej polície. Súčasne upresnila, že policajti nevstúpili do mešity al-Aksá a Skalného chrámu, ktoré spravuje Waqf. Židia uctievajú Chrámovú horu ako miesto, kde stáli ich biblické chrámy.
Ľudové povstanie proti izraelskej okupácii vypuklo vlani v septembri po návšteve súčasného premiéra Ariela Šarona na Chrámovej hore, ktorá vyvolala ostré protesty moslimov. Šaron však odmietol tvrdenia, že je príčinou obnovenia nepokojov, a vyjadril názor, že židia majú právo ísť v Jeruzaleme kamkoľvek.
"Oficiálne máme nad Chrámovou horou suverenitu, ale v skutočnosti sme jej rukojemníkmi. Moslimovia sa sem prichádzajú každý piatok modliť, zatiaľ čo židia sem nesmú podľa halachy ani vstúpiť," vyhlásil pred časom exminister Šlomo Ben-Ami. Súbor tradičných predpisov - halacha - nedovoľuje veriacim židom vstúpiť na územie Chrámovej hory, pretože by sa mohli náhodou dostať do blízkosti miesta, kde voľakedy ležala Archa zmluvy. Archa zmluvy ukrývala dosky so zákonmi, ktoré prijal Mojžiš na hore Sinaj, a zároveň predstavovala Boží trón - najsvätejší zo svätých kultových predmetov. Tradícia zakazuje k Arche sa priblížiť.
Šaron odmietol návrh palestínskeho prezidenta Jásira Arafata, aby pred televíznymi kamerami spoločne vyzvali na ukončenie násilia a obnovenie mierových rokovaní, napísali dnes izraelské noviny Haarec.
Šaron odmietol Arafatov návrh so slovami, že riešenie blízkovýchodného problému nespočíva vo vyhláseniach. Palestínsky predák by radšej mal podľa neho vydať rozkazy a podniknúť všetky možné praktické kroky na ukončenie násilia a teroru.
Palestínske a izraelské zdroje zhodne informovali o tom, že Arafat vo štvrtok nariadil ukončenie palestínskych delostreleckých útokov na židovský štát a na Izraelčanov, žijúcich v pásme Gazy. Napriek tomu však na izraelské územie dopadlo viacero palestínskych granátov ešte aj vo štvrtok večer.
Armáda židovského štátu medzitým začala sťahovať svojich vojakov z pásma Gazy a likvidovať cestné zátarasy, ktoré Palestínčanom sťažovali pohyb na ich autonómnom území.
Napriek týmto iniciatívam násilie na palestínskych územiach neutícha. V paľbe izraelskej armády bolo dnes na západnom brehu Jordánu zranených sedem Palestínčanov. Izraelská armáda informovala, že dnes ráno zneškodnila niekoľko navzájom prepojených bombových náloží, ktorých explózia by mohla mať ničivé následky. Medzi výbušninami boli štyri protitankové míny a delostrelecký granát. Výbušniny boli nastražené v blízkosti osady Kfar Darom na juhu pásma Gazy.
Štyroch zo siedmich dnes zranených Palestínčanov poranili v Ramalláhu gumové projektily, ktoré izraelskí vojaci vypálili v snahe rozohnať asi tisíc demonštrantov útočiacich kameňmi. Demonštranti s palestínskymi, irackými i zelenými, islam symbolizujúcimi zástavami v rukách pochovali od centra mesta. Incidenty sa odohrali pri cestných zátarasách izraelskej armády, kde demonštranti skandovali heslá za pokračovanie intifády a podpálili niekoľko papierových makiet židovských osád a väzníc.
Dvaja ďalší Palestínčania utrpeli zranenia ostrými nábojmi pri potýčke s izraelskými vojakmi v blízkosti utečeneckého tábora Kalandíja južne od Ramalláhu. Incident potvrdil aj hovorca izraelskej armády, ktorý súčasne poprel, že vojaci použili ostré náboje.
Siedmy Palestínčan bol zranený v Hebrone v potýčke medzi vojakmi židovského štátu a mladými Palestínčanmi.
1 4 20 pel ed