LONDÝN 20. marca (SITA/AFP) - Dosahovanie mieru v Iraku je "oveľa ťažšie", ako sa očakávalo. Uviedol to vo štvrtok britský minister zahraničných vecí David Miliband pri príležitosti piateho výročia invázie do Iraku pod vedením Spojených štátov. Veľká Británia bola v začiatkoch vojny v roku 2003 hlavným spojencom USA. V Iraku, kde je okolo 4 tisíc britských vojakov, odvtedy zahynulo 175 príslušníkov britských síl.
"Myslím si, že samotná vojna bola významným víťazstvom a postupovala lepšie, ako väčšina ľudí očakávala. Pravdou však je, že budovanie mieru po vojne je oveľa zložitejšie, ako sa predpokladalo," uviedol minister. "Pravdou je, že je veľmi ťažké pomáhať budovať stabilnejšiu spoločnosť v Iraku, myslím si však, že náznaky za posledný rok alebo dva sú povzbudzujúcejšie," uviedol minister pre televíznu stanicu GMTV.
Podľa Milibanda boli zárodky demokracie zasiate ako výsledok invázie a ekonomická situácia v Iraku sa po poklese povstaleckých útokov čiastočne zlepšuje. "Jedenásť miliónov Iračanov hlasovalo za vládu, ktorú dostali, a my sme tu, aby sme sa snažili brániť integritu tejto vlády a pomáhali jej viesť túto krajinu," uviedol. "Áno, je to veľmi nebezpečná situácia pre našich vojakov a pre Iračanov, ale myslím si, že je pozoruhodné, že počet útokov klesá, obchod rastie, ekonomická situácia sa zlepšila, a to je svojím spôsobom poslanie zlepšenia bezpečnosti."
Vo štvrtok sa v Londýne majú uskutočniť protivojnové protesty, na ktorých chcú aktivisti vyzvať na návrat vojakov domov. Aktivisti z organizácií Stop vojnovej koalícii, Kampaň za jadrové odzbrojenie a Britská moslimská iniciatíva budú bdieť na Downing Street pred úradom britského premiéra Gordona Browna, ktorému odovzdajú list požadujúci vyšetrenie irackého konfliktu.