Belehrad 19. marca (TASR) - Srbská opozičná Liberálno-demokratická strana (LDP) dnes obvinila vládu z rozdúchavania násilia v Kosove s cieľom vlastného politického zisku pred kľúčovými májovými voľbami.
"Ak je kosovský problém tak ťažko zneužívaný na začiatku volebnej kampane, môžme len čakať, čo všetko bude skrachovaná vláda schopná urobiť v deň volieb," uviedla v stanovisku prozápadná LDP.
"Ostro odsudzujeme štátnu politiku, ktorá sa snaží zakryť vlastnú porážku a stratu Kosova tlačením (kosovských) Srbov do násilia," dodala.
Pondelkové zrážky medzi kosovskými Srbmi a políciou misie OSN (UNMIK) a jednotkami NATO (KFOR) si vyžiadali jednu obeť a približne 140 zranených. UNMIK obvinila Srbsko z komplikovania nepokojov s tým, že Belehrad nezabránil Srbom v útoku na medzinárodných mierotvorcov.
Nepokoje tiež zvýraznili hlboký rozkol v otázke Kosova medzi prozápadnými a nacionalistickými skupinami v Srbsku pred voľbami, ktoré zvolali po demisii vlády na 11. mája. Predstavitelia lojálni konzervatívnemu premiérovi Vojislavovi Koštunicovi pripísali zodpovednosť za násilie na severe Kosova medzinárodným jednotkám. Minister pre Kosovo Slobodan Samardžič otvorene podporil kosovských Srbov a prisľúbil im podporu Belehradu.
Srbské ministerstvo pre Kosovo dnes zároveň požiadalo generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna o vyslanie tímu nezávislých vyšetrovateľov, ktorí by určili vinníka a aktérov násilia a prekročenie právomocí UNMIK a KFOR v severnej Kosovskej Mitrovici.
Správy priniesli tlačová agentúra Associated Press a srbský spravodajský server RTS.