V procese čelí obvineniu z účasti na únose moslimského duchovného v Miláne a jeho tajnom leteckom prevoze do Egypta 26 občanov USA, väčšina ktorých mala byť v službách CIA. Rovnako je obvinených aj sedem niekdajších spolupracovníkov talianskych tajných služieb. Proces odročili presne pred deviatimi mesiacmi, 18. júna 2007.
Stalo sa tak so zdôvodnením, že justícia vyčká na rozhodnutie ústavného súdu krajiny, na ktorý sa so žiadosťou o zrušenie vznesených obvinení obrátila talianska vláda. Podľa jej názoru totiž príslušný sudca zverejnil štátne tajomstvo, aby mohol zdôvodniť žalobu. Následne sa na grémium obrátil s kontrapodnetom aj prokurátor.
Keďže sa v januári začali konzultácie predstaviteľov vlády a prokuratúry o vyriešení sporu bez verdiktu ústavného súdu, príslušný sudca dnes rozhodol, že proces môže pokračovať. V zdôvodnení konštatoval, že aj keď sa dohoda oboch strán dá predbežne iba predpokladať, v zmysle ústavy musí proces skončiť v racionálnom časovom rámci.
Pred súdom sa v doterajšom priebehu konania v súlade s očakávaním neobjavil ani jeden z amerických obžalovaných.
Podľa orgánov talianskej prokuratúry tím agentov pod vedením CIA zajal v Miláne moslimského duchovného, strčil ho do dodávky a previezol na vojenskú základňu v severnom Taliansku. Odtiaľ ho letecky prepravili cez Nemecko do Egypta, kde ho podľa jeho slov mučili elektrickými šokmi, bili, vyhrážali sa mu znásilnením a obťažovali v oblasti genitálií.
Duchovný Hasan Mustafa Usáma Nasr, známy tiež pod menom Abú Umar, figuroval na zozname osôb podozrivých z kontaktov s teroristickou scénou. Poškodený aktuálne žaluje tajné služby oboch krajín, požadujúc za fyzickú a morálnu ujmu odškodné vo výške 30 miliónov eur.