Predseda parlamentu Bronislaw Komorowski z vládnej Občianskej platformy (PO) nevylúčil počas víkendu už ani toto riešenie v prípade, že sa situácia bude naďalej vyvíjať dramaticky a krajine bude, ako formuloval vo vysielaní poľského rozhlasu, "hroziť kompromitácia v Európe".
Pozvanie exvládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) na rokovania o tejto problematike dnes odmietli predsedovia parlamentných frakcií všetkých ostávajúcich politických strán.
Šéf parlamentnej frakcie PO Cezary Chlebowski označil rozhovory za ukončené, predstavitelia menšej koaličnej Poľskej ľudovej strany (PSL) označili ponuku PiS na rokovania za oneskorenú.
Boli to práve predstavitelia PiS, ktorí 14. marca bojkotovali stretnutie šéfov frakcií poľského parlamentu, na programe ktorého bolo hľadanie kompromisného riešenia v záujme urýchlenej ratifikácie Lisabonskej zmluvy EÚ.
Poľský expremiér Jaroslaw Kaczynski, brat súčasného prezidenta Lecha Kaczynského, vo štvrtok 13. marca vyhlásil, že poslanci jeho strany budú na pôde parlamentu hlasovať proti ratifikácii, ak zákonodarný zbor neprijme ich v stredu predložený pozmeňovací návrh.
Ten predpokladá pripojenie preambuly k zákonu o ratifikácii, v ktorej by sa zdôraznilo, že poľská ústava má prednosť pred európskou zmluvou, a ďalej by sa podčiarklo, že krajina zostáva suverénnym štátom - a to napríklad aj v prípade rozhodnutí o príslušnosti k EÚ či o opustení jej radov.
Najvyšší poľský predstaviteľ sa medzičasom postavil vo veci na stranu svojich bývalých kolegov z PiS.
Poľské koaličné strany v stredu rozhodli o odložení očakávaného hlasovania o ratifikácii dokumentu práve v reakcii na hrozby predstaviteľov opozície, že reformnú zmluvu EÚ nepodporia.
Vláda má v 460-člennom Sejme 240 kresiel, ratifikáciu zmluvy však musí odsúhlasiť 307 poslancov, čo si vyžaduje aj podporu opozície.
Poľský Sejm sa bude rafitikáciou reformnej zmluvy EÚ zaoberať opäť v utorok.
Spomedzi 27 členských krajín ratifikovalo dokument už Maďarsko, Malta, Rumunsko, Slovinsko a Francúzsko. EÚ si želá, aby všetky členské krajiny ratifikovali dokument do konca roku, aby mohol nadobudnúť platnosť od roku 2009.
5 20 le juh