Linz 17. marca (TASR) - Hornorakúske orgány sa chcú v rámci ťaženia proti rozšíreniu jadrovej elektrárne v Mochovciach obrátiť na Európsku komisiu, mienia vo veci spolupracovať s ďalšími spolkovými krajinami a pripravujú aj iniciatívy na pôde Európskeho parlamentu.
Vyplýva to z informácií, ktoré dnes v Linzi zverejnili tamojší krajinský minister životného prostredia Rudi Anschober a splnomocnenec pre otázky boja proti jadrovej energii Radko Pavlovec.
Prvý z nich poukázal na plány slovenskej strany nahradiť dva odstavené bloky JE v Jaslovských Bohuniciach dvoma novými reaktormi JE v Mochovciach, pri ktorých vraj však prevádzkovateľ neráta s medzičasom obvyklým ochranným plášťom (kontajnmentom), opierajúc sa o staré stavebné povolenie z roku 1986. Takýto železobetónový obal zabraňuje voľnému šíreniu rádioaktívnych látok do okolia pri haváriách primárneho okruhu spojených s porušením jeho celistvosti.
R. Pavlovec označil kauzu Mochovce za dôležitý precedens v rozšírenej Európskej únii. Ak to prejde, môžu sa vo východoeurópskych štátoch objaviť desiatky starých stavebných povolení, o ktorých ešte nič nevieme.
Hornorakúsky Krajinský snem už na sklonku januára adresoval spolkovej vláde vo Viedni výzvu, aby konala vo veci kvôli údajnej neprijateľnosti postupu slovenskej strany.
O to viac prekvapili podľa agentúry APA tamojších činiteľov štvrtkové slová spolkového kancelára Alfreda Gusenbauera, ktorý v Bruseli vyjadril z hľadiska bezpečnosti porozumenie pre plány slovenskej strany. "Ak Slovensko uzatvorí starú atómovú elektráreň a nahradí ju novou, bezpečnejšou, potom to prispieva aj k bezpečnosti Rakúska," vyhlásil šéf rakúskej vlády.
5 12 20 le juh