Makuhari 16. marca (TASR) - Zoskupenie najväčších producentov skleníkových plynov na svete dnes podporilo snahu OSN o dosiahnutie globálneho paktu o boji proti klimatickým zmenám. Jednotlivé krajiny sa však nezhodli v otázke tzv. sektorálneho prístupu, presadzovaného Japonskom.
V rámci sektorálneho prístupu by sa mali stanovovať medzinárodné normy v produkcii skleníkových plynov v jednotlivých priemyselných odvetviach. Mnohí účastníci konferencie v Čibe, neďaleko Tokia, vyjadrili obavy, že takýto systém by zvýhodňoval bohaté krajiny, ktoré majú na rozdiel od menej rozvinutých štátov prístup k vyspelejším technológiám.
Na trojdňovej schôdzke v Čibe sa zišli zástupcovia krajín skupiny G20, od najväčších svetových producentov skleníkových plynov, ako Spojené štáty a Čína, po veľké rozvíjajúce sa ekonomiky, ako Brazília, Indonézia či Južná Afrika.
Rozvojový svet žiada od bohatších štátov, aby urobili viac pre redukciu emisií skleníkových plynov a pomohli menej vyspelým krajinám získať čisté technológie.
Na schôdzke G20 - v poradí už štvrtej od založenia tejto skupiny v roku 2005 - sa mali zavŕšiť Organizáciou spojených národov vedené rokovania o globálnom pakte o boji proti klimatickým zmenám. Ten má nahradiť Kjótsky protokol, ktorý bol podpísaný v roku 1997 a ktorého prvá fáza vyprší v roku 2012.