Najmenej deviati ľudia zahynuli a ďalších viac ako 240 bolo zranených pri silnom výbuchu, ku ktorému došlo v sobotu v zariadení na zneškodňovanie prebytočnej munície neďaleko albánskej Tirany.
Albánsky premiér Sali Berisha vyjadril obavy, že počet obetí môže byť omnoho vyšší. "Pátranie sa znovu začne za úsvitu, pretože padla tma a granáty stále vybuchujú," oznámil premiér na tlačovej konferencii. Explóziu označil za nehodu.
Vojenské zariadenie v obci Gerdec, desať kilometrov na sever od hlavného mesta Tirana, slúžilo na likvidáciu vojenskej munície.
Prvý výbuch spôsobil na mieste obrovský kráter a vyvolal sériu ďalších explózií, munícia vybuchovala niekoľko hodín. Explózie bolo počuť až v macedónskom hlavnom meste Skopje vzdialenom 190 kilometrov. Ľahko poškodené boli aj objekty na medzinárodnom letisku Matky Terezy v Tirane, čo spôsobilo krátkodobé zrušenie letov. Došlo aj k poškodeniu časti sústavy na prenos elektrickej energie, čím oblasť zostala bez elektriny.
Predseda vlády povedal, že smrteľných obetí je zatiaľ päť, ich počet sa však pravdepodobne zvýši. Zaznamenaných bolo 243 zranených ľudí, 142 zostávalo v noci hospitalizovaných v nemocnici, 12 z nich bolo vo vážnom stave.
Zneškodňovanie munície vykonávala albánska spoločnosť na objednávku americkej firmy so sídlom v Južnej Karolíne, uviedol Berisha. Dodal pritom, že v oblasti v čase výbuchu neboli žiadni zahraniční občania.
Úrady podľa premiéra evakuovali 4000 ľudí z troch dedín a okolia. Do odvolania pátrania záchranných prác v sobotu v noci sa záchranné tímy dostali do 10 metrov od miesta výbuchu. Pátracia akcia bude pokračovať dnes ráno.
Video: Amatérske zábery z explózií:
Premiér, ktorý je pôvodným povolaním kardiológ, navštívil zranených v nemocniciach v Tirane. Ako uviedol, stav najmenej štyroch osôb je veľmi vážny. Väčšina zranených utrpela popáleniny alebo psychickú traumu.
Ako povedal minister obrany Fatmir Mediu, Albánsko má približne 100.000 ton prebytočnej munície uloženej v bývalých vojenských skladoch po celej krajine. Na jej zneškodnenie potrebuje najmenej 50 miliónov eur (okolo 1,6 miliardy korún). V tomto smere poskytujú Tirane pomoc predovšetkým USA, Kanada a Nórsko.
Albánsko dúfa, že začiatkom budúceho mesiaca na summite NATO v rumunskej Bukurešti mu ponúknu pozvánku na pripojenie sa k aliancii.
Na mieste výbuchov, kde prebiehala likvidácia prebytočnej munície, zachraňujú pracovníkov špeciálne armádne útvary za pomoci pancierových vozidiel. Podľa premiérovej hovorkyne Juely Mecaniovej sa do záchranných prác zapojili najmenej tri útvary s celkovým počtom 60 vojakov. "Albánske orgány na mieste incidentu našli telá štyroch obetí," povedala Mecaniová, pričom odmietla špekulovať o konečnom počte. "Počet mŕtvych je značný," uviedol predtým Berisha pred novinármi. Do nemocníc v Tirane a Drači (Durrës) privážali mnoho zranených žien a detí a jeden z lekárov vyzýval obyvateľov na darovanie krvi.
Americké veľvyslanectvo v Tirane pre agentúru Reuters uviedlo, že nemôže potvrdiť prítomnosť amerického vojenského personálu na mieste nešťastia. Premiér Sali Berisha označil situáciu za vážnu a povedal, že na evakuáciu ľudí poslali helikoptéry. Podľa jeho slov išlo o viacero výbuchov. Agentúra AP napísala, že helikoptéry nemôžu pristávať kvôli pokračujúcim explóziám.
Zranených ľudí odviezli do okolitých nemocníc. Podľa miestnych médií ľudia utrpeli popáleniny, zlomeniny končatín, otrasy mozgu. Niektorých zranilo sklo alebo šrapnely.
"Vydesení ľudia utekali z oblasti pešo po diaľnici, ženy, deti," povedal kameraman agentúry Reuters. Na diaľnici zostali prázdne autá s rozbitými oknami.
Vojenské zariadenie v obci Gerdec slúžilo na zneškodňovanie prebytočnej munície. Premiér Sali Berisha označil situáciu za vážnu a povedal, že na evakuáciu ľudí poslali helikoptéry. Podľa agentúry Reuters trvali výbuchy asi dve hodiny. Silné explózie bolo počuť do vzdialenosti viac ako 50 kilometrov a vydesení ľudia utekali z okolitých dedín. Podľa úradov výbuch poškodil aj neďaleké medzinárodné letisko Matky Terezy v Tirane, lety nakrátko zrušili.
Ako uviedli svedkovia pre tlačovú agentúru AFP, prvý výbuch nastal vo chvíli, keď vojaci v sklade pri meste Vorë ukladali muníciu. Podľa polície je tiranská vojenská nemocnica v pohotovosti a v záujme rýchleho prevozu zranených uzavreli cesty. Albánsky premiér Sali Berisha zhodnotil situáciu ako vážnu, uviedla pre agentúru AP jeho hovorkyňa Juela Mecaniová. Podľa informácií albánskej televízie bolo zranených aj desať cestujúcich v autobuse, ktorému výbuch vyrazil okná. Ako uviedla hovorkyňa tiranského Medzinárodného letiska Matky Terezy Arlinda Causholliová, tlaková vlna vyrazila sklá na niektorých dverách. Vojenský sklad sa nachádza v dedine Gerdec ležiacej 10 kilometrov severozápadne od Tirany.
Medzi obeťami výbuchov v Tirane nie sú cudzinci Žiadni cudzinci nie sú medzi obeťami série silných výbuchov, ktoré si v sobotu vyžiadali v Albánsku najmenej päť obetí a dvesto zranených. Uviedol to albánsky premiér Sali Berisha. Ako povedal novinárom, v muničnom sklade "nebol žiadny zo zahraničných občanov, ktorí tam ráno pracovali." Záchranná misia, ktorá mala pôvodne pokračovať v noci, bude obnovená v nedeľu ráno, lebo výbuchy pokračujú a znemožňujú nočné pátranie, dodal.
Premiér potvrdil päť obetí a vyše dvesto zranených, ako však povedal, počet by mohol stúpať a v súčasnosti preverujú zoznam ľudí, ktorý na mieste ráno pracovali. V čase prvého výbuchu bolo v sklade neďaleko hlavného mesta Tirana okolo 121 ľudí. Podľa Berishu sa mnohým podarilo ujsť medzi prvými dvoma výbuchmi. Z ohrozenej oblasti evakuovali okolo štyritisíc civilistov, obyvateľov susedných dedín, ktorých prichýlili v objektoch armády a ministerstva vnútra v meste Durres asi 40 kilometrov západne od Tirany.
Aktuálne fotografie z oblasti výbuchu si môžete pozrieť tu.
Autor: ks