ka, Českej republiky a Maďarska v prístupových rokovaniach s Európskou úniou (EÚ). Bývalí partneri vo východnom bloku mali o dva roky dlhší čas, aby sa pripravili na vstup.
Podobne sa vyjadril aj minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan, ktorý predovšetkým pobádal Národnú radu SR, aby pri prispôsobovaní slovenského zákonodarstva legislatíve EÚ nasadila väčšie tempo. V súčasnosti najcitlivejšími otázkami v koalícii sú zmena Ústavy SR a reforma verejnej správy. Na novú organizáciu verejnej správy v Slovenskej republike sú napojené aj značné finančné sumy od EÚ, ktoré majú pomôcť SR.
Dzurinda medzi svojimi prioritami ďalej uviedol vytvorenie lepšieho podnikateľského prostredia, zvýšenie životnej úrovne obyvateľstva a zosilnený boj s kriminalitou, korupciou a za posilnenie právnej istoty. Ďalej sa má pokročiť aj v privatizácii. V novom roku sa dosiahol už prvý úspech, ktorým je vstup rakúskej Erste Bank do Slovenskej sporiteľne, píšu rakúske noviny.
V zahraničnopolitickej oblasti je v popredí, okrem prípravy na vstup do EÚ, aj pripojenie sa SR k NATO. Slovensko chce tlačiť na to, aby Severoatlantická aliancia na svojej vrcholnej schôdzke v Prahe v roku 2002 stanovila dátum pre svoje ďalšie rozšírenie. Potom by mala byť pritom aj Bratislava.
Naproti tomu prezident Rudolf Schuster zdôrazňuje viac vnútropolitické aspekty. Už vo svojom novoročnom príhovore upozornil, že nestabilná situácia na Slovensku odrádza zahraničných investorov. Schuster znovu apeloval na koalíciu i opozíciu, aby sa zmierili. Podľa neho je najvyšší čas na kultiváciu politickej kultúry na Slovensku.
Schusterova výzva bola adresovaná predovšetkým vládnym stranám. V rozhovore pre televíznu stanicu Markíza prezident odporučil bývalému premiérovi Vladimírovi Mečiarovi, aby sa stiahol z politickej scény. Občania mu podľa hlavy štátu ukázali v referende, že si neželajú návrat pomerov pred rok 1998, keď Mečiar stratil po parlamentných voľbách moc.
Prezident však vyzval vládne strany aj na to, aby neprepínali trpezlivosť občanov. Jedenásť rokov po zmene očakávajú ľudia konečne aj pozitívne zmeny. Keby politici chodili častejšie medzi ľudí, mohli by počuť, že mnohí Slováci sa už dostali na hranicu možností svojej sociálnej záťaže, uzatvára svoj príspevok o Slovensku na stránkach dnešných rakúskych novín Die Presse Hans-Jörg Schmidt.