ulharsku.
Pripomenul, že SR a BR sú medzi dvanástimi krajinami, s ktorými Európska únia (EÚ) začala rokovania o vstupe.
"Sme si vedomí, že pre Slovensko i Bulharsko rok 2001 bude prelomový v otázkach prípravy na vstup do únie," uviedol šéf slovenského parlamentu na krátkom pressfoyer po skončení rozhovorov s bulharským partnerom Jordanom Sokolovom, s ktorým sa dohodol na konkrétnej spolupráci integračných parlamentných výborov. Tá bude ovplyvnená aj faktom, že koncom minulého roka podpísali zákonodarné zbory oboch krajín zmluvu o spolupráci v prístupových rokovaniach s belgickým parlamentom.
J. Migaš ocenil fakt, že Bulharsko bolo vyškrtnuté z tzv. čierneho zoznamu krajín, ktoré musia plniť vízovú povinnosť voči krajinách EÚ. V tejto súvislosti upozornil na paradox, že hoci SR sa približuje EÚ, významný počet krajín únie zaviedol voči Slovensku vízový režim. Migaš zdôraznil, že počas belgického predsedníctva EÚ v druhej polovici 2001 by bolo potrebné, aby sa EÚ zaoberala jednotnou azylovou a vízovou politikou a určila jej jasné pravidlá.
Na margo rómskej problematiky Migaš poznamenal, že je nevyhnutné "riešiť ju doma", ale prispieť k tomu by mala aj spolupráca na parlamentnej úrovni, na ktorej sa dnes so Sokolovom dohodli. Migaš zdôraznil, že pri riešení tohto "neľahkého historického a sociálneho problému", je potrebná úzka spolupráca všetkých asociovaných krajín a osobitne pomoc a spolupráca krajín EÚ.
Bulharský hostiteľ na záver stretnutia s Migašom konštatoval, že dnešným stretnutím sa začína konkrétna spolupráca oboch zákonodarných zborov pri výmene skúseností v integračnom procese.
Národné zhromaždenie BR má 240 poslancov, zvolených v predčasných parlamentných voľbách v apríli 1997. Súčasné funkčné obdobie parlamentu i vlády premiéra Ivana Kostova bude prvým kompletným od revolučných zmien v Bulharsku v roku 1989.
V bulharskom parlamente má vyše 52-percentné väčšinové zastúpenie so 137 poslancami Zväz demokratických síl. Opozičná Bulharská socialistická strana dosiahla vo voľbách vyše 22-percentnú podporu a v zákonodarnom zbore má 58 poslancov. Volebnú klauzulu štyroch percent prekročili aj tri menšie politické strany - Združenie za národnú spásu, Euroľavica a Bulharský biznis blok.