Washington 13. marca (TASR) - Majetok členov amerického Kongresu sa za uplynulých niekoľko rokov výrazne rozrástol, čím sa zákonodarcovia stali v priemere oveľa bohatšími, než väčšina Američanov. Uviedlo to v dnes zverejnenej štúdii Centrum pre zodpovednú politiku so sídlom vo Washingtone, ktoré monitoruje vplyv peňazí na riadenie krajiny.
Priemernú hodnotu majetku senátorov v roku 2006 centrum odhadovalo na 1,7 milióna dolárov (35,3 milióna Sk) a členov Snemovne reprezentantov na 675.000 dolárov (14 miliónov Sk).
Správa ďalej hovorí, že členom Kongresu, ktorých ročný plat je zhruba 169.000 USD (3,5 milióna Sk), sa ich majetok v rokoch 2004 až 2006 zväčšil o 84 percent.
Do nedávneho spomalenia rastu americkej ekonomiky sa zákonodarcom "mimoriadne darilo" pri ich osobnom investovaní a inej správe financií.
Podľa centra bolo v roku 2006 možné označiť za milionárov 58 percent senátorov a 44 percent členov snemovne. Z americkej populácie v tom čase pritom len asi jedno percento dospelých malo majetok za viac ako jeden milión dolárov.
"Ako mnohým Američanom, keď sa darí ekonomike, darí sa aj Kongresu, ale zákonodarcom sa darí mimoriadne," uviedla výkonná riaditeľa centra Sheila Krumholzová.
Centrum vychádzalo pri svojich výpočtoch z majetkových priznaní kongresmanov.