Brusel 13. marca (TASR) - Slovenský premiér Robert Fico mal dnes v Bruseli po prvý raz možnosť zúčastniť sa na zasadnutí socialistických a sociálnodemokratických šéfov vlád, ktorí sa tradične stretávajú pred summitom Európskej únie.
Šéf slovenského kabinetu bol z takýchto debát doteraz vylúčený, pretože Strana európskych socialistov (PES) v októbri 2006 prerušila predbežné členstvo strane Smer-SD vo svojich radoch z dôvodu vytvorenia koalície so Slovenskou národnou stranou. Keďže vo februári predsedníctvo eurosocialistov rozhodlo o obnovení predbežného členstva Smeru, slovenskému premiérovi už nič nebráni v účasti na rokovaniach eurosocialistov.
Šéf Európskej socialistickej strany Poul Nyrup Rasmussen privítal prítomnosť slovenského premiéra na rokovaní a pripomenul, že návrat Smeru do radov PES sa uskutočnil na základe veľmi jasných záväzkov premiérovej strany a jej koaličných partnerov. Podľa slovenského premiéra strana Smer-SD vždy tvrdila, že patrí do rodiny eurosocialistov. Možnosť debatovať so svojimi európskymi socialistickými partnermi považuje Fico za veľmi užitočnú.
"Smer-SD nikdy ako politická strana neurobil nič, čo by bolo v rozpore s princípmi socialistov a sociálnych demokratov v Európe. Je dobré, že sme opäť v tejto rodine, do ktorej patríme a verím, že takto to už bude stále," zdôraznil Fico.
Na programe stretnutia socialistických lídrov boli okrem vnútrostraníckych tém aj body agendy summitu EÚ, ktorý sa začal v podvečerných hodinách. Premiér stretnutie socialistov využil aj na viaceré bilaterálne rozhovory. Zatiaľ čo so šéfom PES debatoval o ďalšej spolupráci, s rakúskym kancelárom Alfredom Gusenbauerom hovoril o politickej situácii v oboch krajinách a o slovensko-rakúských hospodárskych vzťahoch. Rozhovor s britským premiérom Gordonom Brownom bol náhradou za zrušené rokovanie, ktoré sa malo uskutočniť v pondelok v Londýne. Z dôvodu problémov s dopravou spôsobených nepriaznivým počasím však musel premiér návštevu Veľkej Británie zrušiť. Medzi Londýnom a Bratislavou nie sú podľa Fica bilaterálne žiadne problémy.
"Jediné, čo nás výsostne zaujíma, je viac ako 70.000 oficiálne prihlásených ľudí zo Slovenska vo Veľkej Británii, ktorí tam pracujú. Verím, že títo ľudia sa budú postupne vracať na Slovensko," zdôraznil premiér, ktorý tiež informoval, že pozval svojho britského kolegu na návštevu Slovenska.
Všetkých troch európskych politikov šéf slovenského kabinetu takisto oboznámil s pretrvávajúcim zámerom vlády, aby sa SR stala na budúci rok členom eurozóny. Na debatu o tejto otázke chce Fico využiť aj ďalšie neoficiálne rozhovory s ostatnými účastníkmi summitu.
"Ide najmä o to, aby Slovensko naozaj bolo hodnotené len na základe kritérií Maastrichtu a na základe toho, či sme schopní garantovať udržateľnosť tohto vývoja aj po vstupe do eurozóny, plus hovorím o veľmi dobrých číslach, či už ide o deficit, infláciu alebo o ďalšie ukazovatele, takže bude to časť mojej práce tu," objasnil premiér.
Podľa vlastných slov chce ukázať, že slovenská vláda je schopná robiť absolútne zodpovednú ekonomickú a finančnú politiku.
"Súčasne chceme ukázať a verím, že to dokážeme, že euro bude absolútne výhodné pre SR a jej občanov," dodal premiér, ktorý v Bruseli plánuje informovať svojich kolegov o plánovaných opatreniach na zabránenie vysokému nárastu inflácie.
"Celkovo sa ukazuje, že byť v eurozóne bude veľmi dobrým ochranným štítom proti rôznym dopadom finančných kríz, ktoré sa teraz najmä z USA valia do Európy a je veľmi otázne, či krajiny, ktoré budú mať iba vlastnú národnú menu, dokážu odolávať dopadom týchto finančných kríz," uzavrel premiér.