Ústavní súd dnes v Brne zamietol návrh poslancov ČSSD na zrušenie zákona, na základe ktorého táto štátna inštitúcia vznikla. Zrušiť Ústav pre štúdium totalitných režimov navrhlo vlani v novembri 57 sociálnodemokratických poslancov prostredníctvom Zdeňka Jičínskeho.
ČSSD v sťažnosti navrhovala Ústavnému súdu zrušiť zákon ako celok. V prípade, že by sudcovia návrhu vyhoveli, stratil by ústav zákonný podklad pre svoje fungovanie.
Sociálni demokrati si myslia, že ústav by mohol politicky ovplyvňovať výklad dejín. Vadí im aj označení celého obdobia komunizmu za totalitné. Podľa nich boli totalitné 50. roky, ale v 60. rokoch sa režim postupne uvoľňoval a ani potom sa nevrátil úplne naspäť.
Ako alternatívnu možnosť preto požadovali aspoň vypustenie slova "totalitné" z celého zákona. Aj to však ústavný súd odmietol. "Keď hovoríme o nejakom období v dejinách, vždy sa predpokladá nejaké zjednodušenie," uviedol sudca spravodajca Stanislav Balík.
Zástancovia ústavu obhajujú opodstatnenosť jeho existencie snahou uľahčiť prístup k archívom bývalej Štátnej bezpečnosti. Tvrdia, že spracovanie a sprístupnenie dát by malo zjednodušiť pochopenie komunizmu a naopak zabrániť zjednodušujúcemu výkladu dejín.
Ústavný súd nakoniec urobil v zákone iba jedinú malú zmenu. Z normy vypustil dve slová upravujíce odvolanie člena rady ústavu. Senát ho teraz môže odvolať len vtedy, ak svoju funkciu nevykonáva dlhšie ako pol roka.
(spolupracovnice TASR Dana Meissnerová) hy