Tallahassee 13. marca (TASR) Demokratickí prezidentskí kandidáti Barack Obama a Hillary Clintonová majú odlišný názor na to, akým spôsobom vtiahnuť do rozhodovania v primárnych voľbách voličov Michiganu a Floridy.
Tieto dva štáty usporiadali primárky už v januári, za čo ich centrála Demokratickej strany potrestala odňatím možnosti hlasovať na celoamerickom nominačnom kongrese. Hlasy vyše dvoch miliónov voličov boli teda ignorované, avšak v tesnom nominačnom súboji Obamu s Clintonovou by sa mohli stať rozhodujúce. Pokiaľ však senátorka trvá na jednoduchom uznaní existujúcich výsledkov a udelení hlasovacieho práva nominačným delegátom, Obama uprednostňuje nové voľby. Voľby v oboch štátoch vyhrala práve Clintonová, ale v Michigane nebolo Obamovo meno ani na hlasovacom lístku.
Senátorka v rozhovore pre rozhlasovú stanicu NPR voličom pripomenula, že Obama odvolal svoju kandidatúru v Michigane sám. Bolo to jeho rozhodnutie, to nebola požiadavka, komentovala Obamovo konanie bývalá prvá dáma. Výsledky tých primárok boli spravodlivé a mali by byť vzaté do úvahy, uviedla Clintonová v stredu počas jedného zo svojich vystúpení v kampani.
Obama senátorku za úsilie uznať výsledky januárových primárok kritizoval. Senátorka minulý rok povedala, že tieto hlasy sa nebudú rátať. Teraz jej volebný štáb navrhuje, aby sa počítali, skonštatoval Obama v rozhovore pre televíznu stanicu MSNBC. Obama, ktorý doteraz celkovo získal viac delegátov ako Clintonová, uvažuje aj o opakovaní volieb, nemá však konkrétny plán. Mala by to byť spravodlivá dohoda, ktorá by rešpektovala fakt, že boli porušené pravidlá, ale zároveň zaručila, aby sa delegáti Michiganu a Floridy zúčastnili nominačného kongresu, uviedol v tejto súvislosti pre CNN vo svojom povolebnom rozhovore.
Jedným z uvažovaných riešení je zopakovanie volieb tzv. poštovou formou. Viacerí demokrati na Floride takéto riešenie podporujú, otvorene sa však proti nemu postavili floridskí kongresmani a nepodporuje ho ani Obamov volebný štáb. Hlavným argumentom je neskúsenosť oboch štátov s touto formou hlasovania a riziko organizačného chaosu a falošných hlasov. Definitívne rozhodnutie prijme výkonný výbor Demokratickej strany, ktorému by mali floridskí funkcionári už dnes predložiť návrh kompromisného riešenia. Výsledkom dohody oboch volebných štábov by mohlo byť aj rozdelenie delegátov v pomere 1:1 bez toho, aby sa usporiadali nové voľby.
(spolupracovníčka TASR Mária Ondruchová) žab