Varšava 12. marca (TASR) - Poľská vládnuca koalícia odložila dnes očakávané hlasovanie o ratifikácii Lisabonskej zmluvy v dolnej komore parlamentu. Reagovala tak na hrozbu niektorých opozičných poslancov, ktorí varovali, že reformnú zmluvu EÚ nepodporia.
Vláda má 460-člennom Sejme 240 kresiel, ratifikáciu zmluvy však musí odsúhlasiť 307 poslancov, čo si vyťaduje aj podporu opozície.
Paradoxom je, že hlasovaním proti zmluve pohrozili poslanci bývalej vládnucej strany Právo a Spravodlivosť (PiS). Na Lisabonskej zmluve sa totiž európski lídri dohodli ešte za vlády predchádzajúceho konzervatívneho kabinetu.
"Kladieme si otázku, čo sa zmenilo odvtedy, keď prezident Lech Kaczynski a premiér Jaroslaw Kasczynski s entuziazmom zmluvu obhajovali a tvrdili, že Poľsko dosiahlo všetko, čo sa len dalo," vyhlásil počas parlamentnej rozpravy súčasný šéf poľskej vlády Donald Tusk.
Viacerí politici PiS zdôvodňujú svoju zdržanlivosť voči Lisabonskej zmluve obavami, že nová vláda pod vedením liberálneho Tuska sa pokúsi zaviesť ako celok konzervatívcami odmietanú Chartu základných práv EÚ.
Podľa názoru niektorých analytikov však odpor voči zmluve môže signalizovať vnútrostranícke rozpory v rámci PiS medzi jej umiernenejšími členmi a tvrdšími euroskeptikmi.
Pred budovou poľského parlamentu sa dnes zhromaždili priaznivci krajne pravicových zoskupení, aby protestovali proti Lisabonskej zmluve a žiadali vyhlásenie celonárodného referenda.
Spomedzi 27 členských krajín ratifikovalo dokument už Maďarsko, Malta, Rumunsko, Slovinsko a Francúzsko. EÚ si želá, aby všetky členské krajiny ratifikovali dokument do konca roku, aby mohol nadobudnúť platnosť od roku 2009.