ARUSHA 12. marca (SITA/AFP) - Medzinárodný súdny tribunál OSN pre Rwandu v stredu sprísnil trest pre rímskokatolíckeho farára na doživotie za jeho účasť na rwandskej genocíde v roku 1994. V priebehu niekoľkých mesiacov provládne hutujské milície vyvraždili asi 800 tisíc menšinových Tutsiov a umiernených Hutuov. Otec Athanase Seromba bol prvým katolíckym kňazom súdeným rwandským tribunálom, ktorý ho v roku 2006 odsúdil na 15 rokov väzenia. Prokuratúra aj obhajoba sa odvolali, pričom v stredu súd vyhovel obžalobe a trest sprísnil. Seromba trvá na svojej nevine.
V apríli 1994 sa asi 1500 veriacich etnických Tutsiov ukrylo v kostole na farnosti hutujského kňaza Serombu. Ten dal kostol zvaliť buldozérmi a milicionárom prikázal, aby zastrelili každého Tutsia, ktorý sa bude snažiť utiecť. Masaker nikto neprežil. "Seromba vedel, že asi 1500 utečencov sa skrýva v kostole. Jeho účasťou na demolácii kostola spáchal genocídu a zločin proti ľudskosti," vyhlásil pri čítaní rozsudku sudca Mohamed Shahabuddeen. Seromba sa skrýval najprv v susednej Demokratickej republike Kongo, potom v Keni a nakoniec v Taliansku, kde mu katolícka cirkev povolila pokračovať v práci farára. Taliansko ho odmietlo tribunálu vydať, v roku 2002 sa však pre silnejúci medzinárodný tlak sám odovzdal do rúk spravodlivosti.
Strojcov genocídy súdia pred Medzinárodným súdnym tribunálom OSN pre Rwandu, ktorý zriadili v roku 1994 a ktorý má sídlo v severotanzánskom meste Arusha. Tribunál zatiaľ odsúdil 30 podozrivých a 5 oslobodil.