Budapešť 12. marca (TASR) - Na Súde hlavného mesta Maďarskej republiky sa dnes za mimoriadnych bezpečnostných opatrení začalo prerokúvanie návrhu na zrušenie Spolku Maďarská garda.
Stalo sa tak v súlade s ústretovým krokom justičných orgánov, ktoré vo februári na návrh ministra spravodlivosti a vnútra Tibora Draskovicsa zaradili pojednávanie v tejto kauze mimo poradia a namiesto 14. apríla ho vytýčili na 12. marca.
Pojednávanie napokon odročili na 19. mája.
Budapeštianska hlavná prokuratúra predložila návrh na zrušenie spolku 17. decembra 2007. V zdôvodnení uviedla, že garda vykonáva svoju činnosť v rozpore s platnou legislatívou. Prokuratúra došla k takému záveru najmä v súvislosti s udalosťami v Tatárszentgyörgyi v Peštianskej župe, kde sa vlani začiatkom decembra konala protirómska demonštrácia gardistov.
Túto akciu dnes označila za nezlučiteľnú s demokratickým právnym štátom a konštatovala, že aktivity spolku, ktoré porušujú slobody a práva príslušníkov rómskeho etnika, robia jeho rozpustenie opodstatneným.
Podľa slov právneho zástupcu Maďarskej gardy Tamása Gaudiho-Nagya sú súčasťou návrhu tri veľké omyly. Prvým je konštatovanie, že činnosť hnutia a spolku nemožno oddeliť. Druhým omylom je, že inkriminované podujatie v Tatárszentgyörgyi bolo akciou spolku a treťou zmienka o tom, že aktivity spolku by mohli viesť k ujme na slobode a právach iných osôb. Advokát súčasne uviedol príklady akcií, na ktorých sa Maďarská garda venovala v súlade so stanovami zachovaniu tradícií.
Už pred začiatkom súdneho pojednávania došlo k rôznym incidentom. Viacero členov spolku sa pokúsilo zabrániť zástupcom Celoštátnej rómskej samosprávy vo vstupe do rokovacej siene. Jeden mladík vo vchode "lustroval" predstaviteľov médií a rozhodoval, ktorí z nich môžu byť osobne prítomní na pojednávaní. Vstup predstaviteľov Celoštátnej rómskej samosprávy (ÖCO) do siene napokon zabezpečili až ochrancovia poriadku, ktorí zabránili prípadnému fyzickému konfliktu.
Na rozhodnutie súdu čakalo pred jeho sídlom niekoľko desiatok uniformovaných gardistov, informovala agentúra MTI.
Už vlani v októbri Budapeštianska hlavná prokuratúra konštatovala, že Maďarská garda koná protiprávne, lebo ciele tohto spolku ako napríklad ochrana pred katastrofami a ochrana verejného poriadku nie sú zakotvené v jeho stanovách.
Spolok Maďarská garda, ktorý vznikol vlani z iniciatívy mimoparlamentnej extrémne pravicovej strany Hnutie za lepšie Maďarsko Jobbik, má rádovo stovky členov. Jeho existencia vyvolala rozruch nielen v Maďarsku, ale aj v zahraničí.
Petíciu, ktorú proti Maďarskej garde iniciovala ÖCO spoločne so Stranou rómskeho zomknutia (MCF), podpísalo 68.000 osôb.
"Nestrpíme diskrimináciu, protirómske aktivity, rasizmus, ani antisemitizmus. Nechceme o týchto javoch diskutovať, chceme proti nim bojovať. Nestrpíme polofašistické organizácie oblečené do uniforiem," uviedol pri preberaní petície 6. marca predseda maďarskej vlády Ferenc Gyurcsány.
Rómske organizácie v petícii požadujú, aby parlament prijal zákon, ktorý zakáže používanie uniformy členmi politických organizácií. Takéto subjekty by nesmeli vo svojej činnosti používať metódy, charakteristické pre polovojenské alebo vojenské organizácie. Podľa iniciátorov petície jej vznik motivovali verejné vystúpenia členov Maďarskej gardy, ktoré otvorene slúžili zastrašeniu Rómov.