Brusel 12. marca (TASR) - Členské krajiny Európskej únie (EÚ) môžu rokovať bilaterálne s USA o zrušení vízového režimu v tých otázkach, pre ktoré majú kompetencie. Európska komisia zasa bude rokovať o aspektoch komunitárneho práva. K tejto dohode dospeli dnes v Bruseli veľvyslanci členských krajín únie.
"Dohodli sme sa na tom, že členské krajiny môžu iniciovať alebo ak iniciovali, pokračovať v bilaterálnych rokovaniach ohľadom záväzkov, ktoré sú potrebné na vytvorenie rámca na vstup do tzv. visa waiver programu," uviedol slovenský veľvyslanec pri EÚ Maroš Šefčovič.
K takýmto záverom dospeli ambasádori po tom, ako EK predložila v utorok návrh mandátu, ktorý má komisiu autorizovať na rokovania s Washingtonom v mene celej EÚ. Hoci sa pôvodne počítalo s možnosťou, že by mandát dnes schvaľovali veľvyslanci v zrýchlenom konaní - proti čomu malo Slovensko výhrady - napokon sa dohodlo, že sa bude schvaľovať normálnou procedúrou. Momentálne sa mandát študuje na úrovni expertov únie.
Mandát predložila EK po tom, ako Česká republika podpísala s USA memorandum o porozumení, ktoré má viesť k zrušeniu víz pre českých občanov. Brusel následne vyjadril obavy z toho, že by sa členské krajiny, na ktoré sa nevzťahuje bezvízový režim pri cestách do USA, mohli v takýchto dokumentoch zaviazať k niečomu, čo je nad rámec dohôd medzi EÚ a USA - napríklad, že by umožnili americkým úradom vstup do schengenských databáz.
Ministri vnútra krajín EÚ preto pred dvoma týždňami dohodli spoločné princípy, ktorými sa musia členské krajiny pri podpisovaní bilaterálnych dohôd s USA riadiť.
Memorandum dnes podpísalo aj Estónsko a Lotyšsko. Slovensko by tak mohlo podľa nemenovaných diplomatických zdrojov urobiť už začiatkom budúceho týždňa. "Nemôžem to potvrdiť ani vylúčiť a to z toho dôvodu, že rokovania s USA stále prebiehajú a nie sú ukončené. Je v záujme slovenskej strany aj USA dosiahnuť dohodu veľmi skoro," vyhlásil Šefčovič.
Slovensko podľa neho čaká na výsledok štvrtkových rokovaní tzv. trojky EÚ-USA, na ktorých sa bude otázka víz preberať. Veľvyslanec verí, že sa tu vyjasnia pozície a objasní sa americkej strane rozdelenie kompetencií medzi členské krajiny a komisiu, aby sa tak rokovania mohli urýchliť a úspešne ukončiť.
"Bude veľmi potrebné dbať na to, aby členské štáty rešpektovali národné kompetencie, aby sme spoločne rešpektovali komunitárne kompetencie, ale zároveň, čo zdôrazňujem na všetkých úrovniach, máme záujem na rýchlom postupe, to znamená, nechceli by sme vidieť, aby sa tieto rokovania nejakým spôsobom umelo predlžovali," pripomína Šefčovič
Keďže na úrovni veľvyslancov sa dospelo k záveru, že problém je "pre túto etapu vyriešený" a že sa bude pokračovať v bilaterálnych rokovaniach a rokovaniach o mandáte pre komisiu, nie je podľa slovenského diplomata dôvod na to, aby sa otázka víz otvárala na summite EÚ. Ten sa začne vo štvrtok a vzhľadom na rozpory sa ešte v utorok predpokladalo, že sa európski lídri budú touto otázkou zaoberať.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) bar