WASHINGTON (Reuters) – Americkí vedci zistili, že implantované defibrilátory, ktoré pri srdečnej arytmii dávajú srdcu šoky, kým nezačne biť pravidelne, možno zvonka hacknúť. Tvrdia však, že pacientom nehrozí žiadne priame nebezpečenstvo.
Tímu vedcov, zloženého z počítačových odborníkov, elektrotechnikov a kardiológov, sa podarilo prečítať údaje z čipu defibrilátora firmy Medtronic, vyvolať nesprávne správanie defibrilátora či vybiť prístroju batériu – pomocou dostupnej, lacnej techniky. Tím hneď navrhol spôsob, ako sa dajú tieto bezpečnostné diery opraviť. „Náš obranný systém nevyžaduje napájanie batériami, preto si jeho zavedenie vyžiada len minimálne zásahy do technického riešenia budúcich implantátov,“ tvrdí Maisel.
Svoje nálezy tím vedcov nepublikoval preto, aby vystrašil pacientov, ale aby informoval medicínsku verejnosť a úrady. „Nemyslím si, že by sa pacienti s implantovanými defibrilátormi mali niečoho obávať,“ povedal Dr. William Maisel zo zdravotníckeho strediska Beth Israel Deaconess a Harvardskej lekárskej školy. „Zatiaľ nebol zaznamenaný žiaden úmyselný útok na pacientov implantát.“ Maisel tiež povedal, že jeho tím už kontaktoval Americký úrad pre potravu a liečivá. Obáva sa totiž, že ide o chybu všetkých defibrilačných implantátov na trhu.
Útok je vraj nepravdepodobný
Zástupca spoločnosti Medtronic, Rob Clark, povedal, že výrobky ich spoločnosti s touto telemetriou fungujú bez problémov už tridsať rokov. „Je veľmi nepravdepodobné, že by niekto cielene zaútočil na pacienta s implantátom práve takýmto spôsobom,“ dodal. „Naším hlavným cieľom je, aby prístroje neboli zdraviu škodlivé a aby boli účinné. Ochrana dát a osobných informácií je až na druhom mieste.“
„Možno tým, že pacientov upozorníme na slabiny implantátov, odradíme potenciálnych útočníkov,“ píše Maisel a jeho tím vo svojej správe, dostupnej aj na internete: www.secure-medicine.org. Maisel tvrdí, že čoraz viac prístrojov bude o stave pacienta informovať bezdrôtovým prenosom.
„Už dnes lekárske pomôcky bežne komunikujú na vzdialenosť niekoľkých metrov. Znepokojuje nás predstava, že v budúcnosti sa táto vzdialenosť bude len zväčšovať, a tak chceme podnietiť diskusiu o bezpečnosti lekárskych prístrojov už teraz.“
Úlohou implantovaných defibrilátorov je dať srdcu šok, ak bije mimo rytmu. Popritom môžu zaznamenávať správanie srdca, odosielať informácie do stanice pri lôžku a upozorniť zdravotníka na nebezpečnú alebo nezvyčajnú aktivitu srdca. V správe sa uvádza, že medzi rokom 1990 a 2002 sa v USA implantovalo viac ako 2,6 milióna kardiostimulátorov a defibrilátorov. Jeden z nich nosí i viceprezident USA, Dick Cheney, ktorý prekonal už štyri infarkty.
Autor: trn