BOGOTÁ 11. marca (SITA/AP) - Cezhraničná ofenzíva v Ekvádore, pri ktorom bol 1. marca zabitý veliteľ povstalcov z FARC (Ozbrojených revolučných síl Kolumbie), predstavovala presne vyhodnotené riziko, ktoré sa kolumbijskému prezidentovi Álvarovi Uribemu vyplatilo. Prežil politickú krízu, z ktorej vzišiel víťazne aj s prenosným počítačom, na ktorom sa nachádzajú dokumenty, ktoré ukazujú, že ľavicoví susedia Kolumbie spolu s povstalcami plánovali proti nemu sprisahanie. Príbuzní rukojemníkov, ktorých povstalci zadržiavajú, rozhnevane obviňujú Uribeho z toho, že atentátom na Raúla Reyesa zmaril možné prepustenie ďalších rukojemníkov. Reyes bol totiž hlavnou spojkou povstalcov s okolitým svetom.
Pre Uribeho je eliminácia veliteľov FARC "osobným" bojom. Povstalci z FARC totiž pripravili o život jeho otca, ranchera, v roku 1983. Jeho pôsobenie vo funkcii má tak do veľkej miery príchuť odvety. Kolumbijský prezident, ktorý má silnú podporu USA, svojím počinom na území Ekvádoru vyvolal diplomatickú krízu, ktorá podnietila ľavicových lídrov Venezuely a Ekvádoru k ostrým vyhláseniam a vojenskej reakcii. Uribe na tlačovom brífingu v prezidentskom paláci výkonným predstaviteľom médií oznámil, že riziko cezhraničnej ofenzívy starostlivo zvážil. Po operácii odletel na summit Skupiny Rio do Dominikánskej republiky, aby tam svoj krok pred llatinskoamerickými lídrami obhájil.
Pri cezhraničnej ofenzíve 1. marca po prvý raz v histórii prišiel o život popredný člen FARC, ktoré predstavujú najstaršie a najmocnejšie povstalecké hnutie. FARC sa usilujú zvrhnúť kolumbijské vlády už od roku 1964. Uribe síce opakovane poskytol venezuelskému prezidentovi Hugovi Chávezovi i ekvádorskému lídrovi Rafaelovi Correovi dôkazy o tom, že ľavicoví povstalci našli útočisko na ich územiach, prezidenti krajín Latinskej Ameriky ale Uribeho ofenzívu jednohlasne odsúdili. Diplomatický spor sa síce v Santo Domingu v piatok skončil podaním rúk, Uribe však vďaka svojej kontroverznej akcii získal cenný úlovok, keď sa kolumbijským jednotkám podarilo získať tri prenosné počítače s cennými informáciami. Kolumbia tvrdí, že elektronické údaje z jedného prenosného počítača dokazujú, že Chávez a Correa spolu s FARC konšpirovali s cieľom podkopať Uribeho pozíciu. Kolumbia urýchlene zverejnila asi 30 správ, Chávez i Correa ich však označili za falzifikáty.
Tento typ obvinení odvádza pozornosť od minulosti samotného Uribeho, ktorého prenasledujú tvrdenia, že v osemdesiatych rokoch spolupracoval s narkobarónmi. Jeho politický tábor je taktiež poškvrnený blízkymi vzťahmi s pravicovými polovojenskými popravčími čatami - išlo o škandál, po ktorom 20 kongresmenov, prevažne Uribeho spojencov, skončilo za mrežami. Kolumbijské vojsko má taktiež na rováši početné porušovanie ľudských práv, napríklad zabíjanie civilistov bez súdneho procesu. Chávez, ktorý sa netají svojimi sympatiami voči FARC, Uribeho nazval "mafiánskym bossom".