Washington 11. marca (TASR) - Ministerstvo zahraničných vecí USA odsúdilo v dnes zverejnenej správe porušovanie ľudských práv v Číne, Rusku, Iráne, na Kube, v Severnej Kórei, Sudáne, Sýrii a Zimbabwe. Negatívnemu hodnoteniu sa nevyhol ani Pakistan, významný spojenec USA vo vojne proti terorizmu.
"Žiaden svetový región nie je naveky odsúdený na tyraniu," uviedla šéfka americkej diplomacie Condoleezza Riceová. "Zmena si samozrejme vyžaduje čas, ale príde."
Napriek spoločenskej transformácii spojenej s rapídnym ekonomickým rastom Čína údajne zostáva krajinou, ktorá upiera svojim obyvateľom základné práva a slobody, praktizuje mučenie väzňov, zastrašuje novinárov, internetových blogerov a zahraničných humanitárnych pracovníkov.
Experti amerického ministerstva kritizovali praktiky spojené s presadzovaním politiky jedného dieťaťa a nútené presuny obyvateľstva spojené s prípravou letných olympijských hier v Pekingu.
Rok 2007 poznamenalo v Číne sprísnenie štátnej kontroly a cenzúry internetu, ako aj zavedenie nových obmedzení slobody prejavu a tlače, uvádza sa v správe, ktorou sa budú zaoberať členovia amerického Kongresu.
Dokument poukazuje na pokračujúcu centralizáciu výkonnej moci v Rusku, slabosť Štátnej dumy, korupciu a selektívny prístup pri uplatňovaní zákonov. Zavádzanie reštrikcií voči mimovládnym skupinám a médiám naďalej znižuje schopnosť ruskej vlády zodpovedať sa občanom.
Správa tiež upozornila na sériu nedemokratických opatrení pakistanského prezidenta Parvíza Mušarráfa. Vyhlásenie výnimočného stavu spojené so zásahmi voči justícii, médiám a prívržencom opozície prispelo k celkovému zhoršeniu situácie v oblasti dodržiavania ľudských práv v Pakistane.
Severná Kórea zostáva podľa autorov správy absolútnou diktatúrou, ktorá prísne kontroluje každodenný život svojich občanov. V severokórejských väzeniach dochádza občas k núteným interrupciám, alebo zabíjaniu novonarodených detí väzenkýň.
Za "hroznú" označil dokument situáciu v nepokojnom sudánskom regióne Darfúr. Napriek mierovej dohode z roku 2006 tu stále dochádza k zabíjaniu, násilnostiam, mučeniu a znásilňovaniu zo strany vládnych síl a s nimi spriaznených milícií. Cieľom útokov sa čoraz častejšie stávajú humanitárni pracovníci.
Rok 2007 bol dosiaľ najhorším v Zimbabwe, kde vláda prezidenta Roberta Mugabeho za asistencie svojich prívržencov vystupňovala represie voči opozícii, kritikom režimu, médiám, odborom, mimovládnym organizáciám, ale aj voči bežným občanom. V africkej krajine bolo vlani zaznamenaných vyše 8000 prípadov porušení ľudských práv.
Informovali o tom agentúry AP, Reuters a DPA.