Brusel 11. marca (TASR) - Európska komisia trvá na tom, že je v jej kompetencii rokovať v mene všetkých 27 členských krajín Európskej únie o vízovej politike s USA. Uviedol to dnes v Štrasburgu komisár pre slobodu, spravodlivosť a bezpečnosť Franco Frattini.
EK dnes predložila návrh mandátu na tieto rokovania, ktorý autorizuje komisiu na začatie rokovaní s USA o tých podmienkach zapojenia do bezvízového režimu, ktoré spadajú do kompetencie EÚ.
"Chápem znepokojenie všetkých občanov nových členských krajín a Grécka, ktorí potrebujú víza do USA, ale musím opakovane zdôrazniť, že vízová politika je výlučne kompetenciou EÚ, čiže je na únii, aby rokovala s USA," zdôraznil Frattini, podľa ktorého môžu členské krajiny uzatvárať bilaterálne dohody s USA len vtedy, ak ide o otázky mimo komunitárnych kompetencií.
Vo svojom pondelňajšom vystúpení v pléne Európskeho parlamentu podpredseda EK vyhlásil, že nespochybňuje možnosť bilaterálnych rokovaní medzi jednotlivými krajinami a Washingtonom napríklad v otázke ozbrojeného sprievodu na palube civilných lietadiel. Niektoré požiadavky zo strany USA však podľa neho otvárajú určité otázky, ktoré sú nad rámec pravidiel dohodnutých medzi EÚ ako celkom a Washingtonom.
Členské krajiny sa minulý týždeň dohodli na spoločných princípoch, ktoré treba v bilaterálnych rokovaniach rešpektovať. Stalo sa tak po tom, ako Česká republika podpísala s USA pred dvoma týždňami memorandum o porozumení, ktoré má viesť k zrušeniu víz pre českých občanov. Brusel vzápätí vyzval členské krajiny, na ktoré sa nevzťahuje bezvízový režim s USA, na spoločný postup a varoval pred možným rizikom zasahovania do úniových právomocí. Estónsko a Lotyšsko chcú takéto memorandum podpísať v stredu a rovnaké plány, zatiaľ bez konkrétneho termínu, má aj Slovensko.
Dnes predložený mandát musia schváliť členské krajiny, ktoré sa ním budú zaoberať na aprílovom zasadnutí ministrov vnútra. Pre jeho prijatie je postačujúca kvalifikovaná väčšina. Následne by EK mohla začať rokovania s USA.
Podpredseda EK je presvedčený, že ak bude politická vôľa, mohli by sa otvorené otázky týkajúce sa vízovej politiky vyriešiť na júnovom summite EÚ-USA. Slovensko avizovalo, že v prípade nespokojnosti so znením mandátu otvorí túto otázku na tohtotýždňovom summite EÚ.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) bar