Sofia 11. marca (TASR) - Ministri obrany krajín juhovýchodnej Európy dnes na rokovaní v bulharskej metropole Sofia podporili urýchlenú integráciu regiónu do Severoatlantickej aliancie a Európskej únie.
Členstvo v oboch zoskupeniach je podľa vyhlásenia, ktoré ministri vydali po ukončení rozhovorov, podmienkou trvalej stability a prosperity celej oblasti.
V tejto súvislosti rezonoval na summite v Sofii aj nevyriešený spor medzi Gréckom a Macedónskom okolo názvu tejto bývalej juhoslovanskej republiky.
Členmi NATO sú spomedzi krajín regiónu Bulharsko, Grécko, Rumunsko a Turecko. Albánsko, Chorvátsko a Macedónsko dúfajú, že dostanú pozvánku na summite aliancie, ktorý sa bude konať začiatkom apríla v Bukurešti.
Grécko pohrozilo, že bude macedónske členstvo v NATO i EÚ blokovať až do vyriešenia sporu o názov. Grécky minister obrany Evangelos Meimarakis dnes vyjadril odhodlanie nájsť kompromisné riešenie dlhoročných nezhôd ešte pred bukureštským summitom. Takýto vývoj však podľa jeho slov predpokladá ústretové kroky zo strany Skopje.
"Grécko urobilo krok vpred, keď akceptovalo možnosť zloženého názvu, ktorý bude obsahovať slovo Macedónia," uviedol Meimarakis. "Ak je k takýmto krokom odhodlaná aj druhá strana, nájdeme riešenie ešte pred summitom v Bukurešti."
Grécko dlhodobo odmieta názov Macedónsko pre túto susednú krajinu s tvrdením, že naznačuje jej územné ambície voči rovnomennej severogréckej provincii.
Macedónsko reagovalo na grécke obavy prijatím ústavného dodatku, ktorým sa krajina zrieka akýchkoľvek územných nárokov voči Grécku.
Osobitný vyslanec OSN Matthew Nimetz navrhol začiatkom marca päť možných alternatívnych mien pre Macedónsko. Podľa macedónskych a gréckych médií ide o tieto názvy: Konštitučná republika Macedónsko, Demokratická republika Macedónsko, Nezávislá republika Macedónsko, Nová republika Macedónsko alebo Republika Horné Macedónsko.
Správu priniesli agentúry AP a Reuters.