Kourou 11. marca (TASR) - Jeden zo štyroch hlavných motorov prestal fungovať na európskej kozmickej automatizovanej lodi ATV Jules Verne. Tá odštartovala v sobotu ako súčasť nosnej rakety Ariane 5 z kozmodrómu Kourou vo Francúzskej Guyane k Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS.
Podľa vedenia Európskej kozmickej agentúry (ESA) však misia nie je ohrozená.
Modul, pomenovaný Jules Verne na počesť francúzskeho spisovateľa sci-fi, je prvou automatizovanou kozmickou loďou (Automatic Transfer Vehicle, ATV), ktorou si Európa plní svoje záväzky v rámci účasti na programe ISS
ATV Jules Verne by mal nahradiť raketoplány. Hlavné uplatnenie nájde tento modul po roku 2010, keď americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) plánuje ukončiť prevádzku raketoplánov.
Tieto nákladné moduly budú jedinými dopravnými prostriedkami, ktoré dokážu dopraviť na ISS aj väčšie konštrukčné prvky. ESA ráta s tým, že na obežnú dráhu vyšle každý rok jedno z týchto zariadení, ktorého hodnota sa pohybuje okolo jednej miliardy eur (približne 32 miliárd Sk)
Technici ESA sa dovtedy budú v stredisku Les Mureaux blízko Paríža na presnej makete ATV usilovať nájsť poruchu a vyriešiť tento problém.
Podľa expertov došlo k poruche elektronického systému, čo mohli zapríčiniť otrasy pri štarte na nosnej rakete Ariane 5.
"Udržiavanie polohy a orientácie funguje normálne, takže misiu žiadne zmeny neohrozia," ubezpečil šéf projektu ATV Nicolas Chamussy ATV je totiž skonštruovaný tak, že môže splniť svojej poslanie -priviezť zásoby - aj s tromi motormi.
Jules Verne sa má k ISS pripojiť až 3. apríla po ukončení misie amerického raketoplánu Endeavour. Raketoplán so sedemčlennou posádkou odštartoval k ISS dnes o 2.28 h miestneho času (7.28 SEČ)z Kennedyho vesmírneho centra na myse Canaveral v americkom štáte Florida.